روستاهای اطراف رشت

۸ روستای دیدنی رشت و اطراف که باید در بهار از آنها دیدن کنید

سفر به رشت، بدون بازدید از روستاهای دیدنی اطراف آن، سفری ناتمام خواهد بود. چرا که این روستاهای رشت ، گنجینه‌هایی پنهان از طبیعت بکر و ناب شمال ایران را در خود جای داده‌اند و در عین حال، به دلیل نزدیکی به شهر، دسترسی آسانی برای گردشگران فراهم می‌کنند. در ادامه این متن، به معرفی برخی از زیباترین روستاهای رشت در فصل بهار می‌پردازیم و جاذبه‌های هر کدام را به اختصار شرح می‌دهیم. با ما همراه باشید تا سفری خاطره‌انگیز به دل طبیعت بی‌نظیر شمال ایران داشته باشید.

روستاهای دیدنی رشت در بهار

حدود 20 تا 30 درصد از روستاهای رشت در فاصله 15 کیلومتری و 70 تا 80 درصد روستاها در فاصله دورتر از این شهر قرار دارند. در نتیجه، فرصت‌های بسیاری برای گردشگری روستایی و بوم‌گردی وجود دارند. تصور کنید میان شالیزارهای سی دشت قدم می‌زنید یا نسیم خنک بهاری در حاشیه رودخانه پسیخان به صورتتان می‌خورد. یا حتی در سرسبزی بی‌انتهای روستای خرطوم، محو صدای دلنشین پرندگان شده‌اید و بوی نان محلی به مشامتان می‌رسد. در این مقاله از دوجینجا به 8 روستای اطراف رشت رفته‌ایم تا با امکان گردشگری و زیبایی‌های هر کدام بیشتر آشنا شوید.

۱. روستای موشنگاه

روستای موشنگاه از جمله روستاهای دیدنی رشت است و در شرایط عادی حدود 40 دقیقه با ماشین تا رشت فاصله دارد. جالب اینکه بدانید واژه موشنگاه در زبان تالشی به‌معنای «گل‌های بنفشه» است. به‌همین دلیل، به محض اینکه وارد این روستا شوید، با دشت‌های بنفش‌رنگ و درختان سبز بلند روبه‌رو می‌شوید. البته، این تصویر رؤیایی مختص روزهای فصل بهار است؛ زمانی که تنوع گیاهی منحصربه‌فرد این روستا با طبیعت بکر آن ترکیب می‌شود.

قایق‌سواری، موتورسواری و پینت‌بال از جمله تفریحاتی‌اند که در بخش‌های گردشگری روستای موشنگاه قرار دارند. دسترسی به جنگل‌های سراوان باعث شده است تا اقامتگاه‌های بومگردی بسیاری در این روستا مشغول به فعالیت شوند. اقامتگاه بهشت رشت، یکی از این مراکز بومگردی است و برای رزرو محل اقامت در آن می‌توانید با شماره 58113259 – 013 تماس بگیرید.

گیلان، رشت، دهستان سراوان، کیلومتر 20 جاده رشت به سراوان، روستای موشنگاه
مسیریابی روستای موشنگاه در نقشه

۲. روستای پسیخان

پسیخان از جمله روستاهای دیدنی رشت محسوب می‌شود که در فاصله 20 دقیقه‌ای از مرکز شهر قرار دارد. شما می‌توانید با ماشین شخصی یا تاکسی‌های بین شهری، با گذر از تالاب عینک رشت به روستای پسیخان بروید و حتی بعد از آن به شهر زیبای فومن برسید. محبوب‌ترین نقطه گردشگری روستای پسیخان، رودخانه و آبگیر کوچک آن است که باعث ایجاد جنگل سرسبز این آبادی شده.

فصل‌های بهار و تابستان، بهترین زمان برای سفر به پسیخان و البته لذت ماهیگیری محسوب می‌شوند. طبیعت بکر، درختان قدیمی و انبوه، شالیزارها و باغ‌های میوه از جمله خصوصیات این روستای دیدنی به‌شمار می‌روند. تماشای غروب آفتاب در سینه‌کش شالیزارهای پسیخان، یکی از رؤیایی‌ترین لحظاتی است که در سفر به گیلان تجربه خواهید کرد. در این لحظه، انگار که زمان متوقف می‌شود و همه دغدغه‌های دنیای دیجیتالی بیرون، در هاله‌ای از سکوت و آرامش فرو می‌روند.

گیلان، رشت، جاده فومن، روستای پسیخان
> مسیریابی روستای پسیخان در نقشه

۳. روستای خرطوم

شفت به‌دلیل نزدیک بودن به رشت، زیبایی خیره‌کننده طبیعتش را با شهر باران‌های نقره‌ای تقسیم کرده است. روستای خرطوم هم حاصل این تقسیم سخاوتمندانه است که هم از برکت باران‌های رشت سرسبز شده و هم به لطف طبیعت شفت، نظیر ندارد. آب‌وهوا و شرایط طبیعی روستای خرطوم در روزهای بهاری، شرایط لازم را برای کمپ زدن فراهم می‌کنند. بنابراین، اگر قصد تفریح یک‌روزه یا اتراق کردن دارید، 6 ماه اول سال بهترین زمان برای این کار هستند.

روستای سرسبز خرطوم از جمله روستاهای دیدنی رشت محسوب می‌شود که تعداد زیادی کافه‌رستوران، کلبه، اقامتگاه و زمین ورزشی دارد. خرطوم به سایر روستای سرسبز شفت از جمله کمساز کوچک، چوبر و طالقان هم دسترسی دارد و موقعیت مکانی ویژه‌ای پیدا کرده است. در نتیجه، سفر به خرطوم، بهانه خوبی برای گیلان‌گردی در شرق این استان تلقی می‌شود.

گیلان، شهرستان شفت، دهستان جیرده، روستای خرطوم
مسیریابی روستای خرطوم در نقشه

۴. روستای سی دشت

جایی نزدیک به قله درفک، در قلب باغ‌های زیتون و در امتداد یک دشت کوهستانی، سی دشت زیبا قرار گرفته است. فاصله شهر رشت تا روستای سی دشت با ماشین شخصی حدود 2 ساعت است و این روستا تا تهران 4 ساعت فاصله دارد. سی دشت، به معنای واقعی کلمه یک دشت وسیع سرسبز و منحصربه‌فرد است که تا وارد آن نشوید، هیچ تصوری از زیبایی‌اش نخواهید داشت. این روستا در بهار و تابستان، پوشیده از درختان راش، بلوط، فندق، سیب، گردو و آزاد است و دشت‌های آن برای کمپ زدن مناسب‌اند.

کلبه‌ها، ویلاهای محلی، هتل گردشگری و اقامتگاه‌های بسیاری در نزدیکی سی دشت قرار دارند. با این حال، اگر قصد دارد در سی دشت اقامت کنید، می‌توانید از بومگردی‌ها و خانه‌های اجاره‌ای مردم روستا استفاده کنید. غار دربند رشی، تپه باستانی مارلیک و روستای چیچال از جمله امکان گردشگری ویژه همین روستا محسوب می‌شوند.

گیلان، رودبار، 30 کیلومتری شهر رستم‌آباد، روستای ییلاقی سی دشت
مسیریابی روستای سی دشت در نقشه

۵. روستای سقالکسار

سقالکسار، یکی از محبوب‌ترین روستاهای دیدنی رشت است که در فاصله 15 دقیقه‌ای مرکز شهر قرار دارد. بسیاری از گردشگرانی که از فضای سقالکسار دیدن کرده‌اند، آن را به بهشت گمشده‌ای تشبیه می‌کنند که در میان جنگل‌های انبوه لاکان پنهان شده است. روستای سقالکسار، جذاب‌ترین ویژگی هر نقطه دیدنی گیلان را به ارث برده است. این روستا از دریای خزر، یک سد خاکی زیبا، از جنگل‌های هیرکانی، انبوه درختان سبز و قدکشیده و از طبیعت بکر، روستایی بی‌نظیر در خودش دارد.

حال‌وهوای سقالکسار در روزهای بهاری، جذابیت منحصربه‌فردی دارد. در این روزهاست که می‌توانید در کنار دریاچه سقالکسار و در حجم سبز جنگل‌های آن اقامت کنید و از نسیم خنک بهار لذت ببرید. به‌غیر از دریاچه و سد خاکی، خانه‌های اجاره‌ای و اقامتگاه‌های ویژه مهمانان هم در این روستا وجود دارند. همچنین، خانه‌های سنتی گیلانی، کافه‌رستوران‌های دل‌انگیز، کافه‌های مردانه و غذاخوری‌های محلی هم در سقالکسار همیشه مشغول به فعالیت‌اند. سقالکسار از نظر مسافت، نسبت به سایر روستاهای دیدنی رشت بسیار نزدیک است؛ همین ویژگی، تردد مردم بومی را هم به این منطقه افزایش داده است.

گیلان، رشت، میدان رازی، کیلومتر 10 جاده جیرده، بالاتر از بقعه آقا سید شریف، روستای سقالکسار
مسیریابی روستای آقا سید شریف در نقشه

۶. روستای بره‌سر

بره‎‎سر، بخشی از شهرستان رودبار محسوب می‌شود و جزو روستاهای دیدنی رشت نیست. با این حال، چون حدود 1.5 ساعت با مرکز شهر رشت فاصله دارد، آن را در لیست روستاهای دیدنی رشت قرار داده‌ایم. منطقه ییلاقی بره‌سر شامل روستاهای بسیاری می‌شود که به‌لطف فاصله تقریباً زیاد آن‌ها از شلوغی شهر، بکر و دست‌نخورده باقی مانده‌اند.

کافی است که در بهار زیبا از محیط روستایی بره‌سر به‌سمت دامنه کوه درفک حرکت کنید و در فضایی دنج و سرسبز به تماشای طبیعت بنشینید. آنجاست که درخت‌های سبز آلوچه، شما را به ضیافت سکوت دعوت می‌کنند و دشت خورگام، فرش سبزش را برای استقبال از مهمان‌هایش پهن می‌کند.

بره‌سر، مکان‌های گردشگری بسیاری دارد و دریاچه ویستان، مناطق ییلاقی، آبشار شارشار و منطقه کوهستانی داماش از جمله آن‌ها محسوب می‌شوند. مراکز خرید، رستوران‌ها، غذاخوری‌ها و اقامتگاه‌های متعددی در بره‌سر وجود دارند. با وجود اینکه تعداد این امکانات گردشگری در بره‌سر خیلی زیاد نیست، اما گردشگران می‌توانند تجربه مطلوبی از سفر به این نقطه از گیلان زیبا داشته باشند. بره‌سر از لحاظ بُعد مسافت و فاصله نسبت به سایر روستاهای دیدنی رشت، دور است، اما بهانه‌ای برای یک گیلان‌گردی کوچک خواهد بود.

گیلان، رشت، آزادراه رشت به قزوین، حد فاصل رستم‌آباد و توتکابن، مسیر فرعی داخل شهر توتکابن، منطقه خورگام، بره‌سر
مسیریابی روستای بره سر در نقشه

۷. روستای کچا

سرسبزی انبوه و پوشش درختی خیلی زیاد، مهم‌ترین خصوصیتی است که روستای کچا نسبت به سایر روستاهای دیدنی رشت دارد. وقتی که بعد از حدود 40 دقیقه رانندگی به روستای کچا می‌رسید، انگار کودکی بازیگوشی را می‌بینید که از لابه‌لای درختان انبوه یک جنگل بزرگ در حال تماشای شماست. این کودک بازیگوش، کَچا نام دارد و مملو از آبگیرها، رودخانه‌ها، آبشارها و فضای بکر جنگلی است. روستای کچا هم مثل همه روستاهای دیدنی رشت از امکانات اولیه از جمله اینترنت 4G، گاز و برق و آب، اقامتگاه، خانه روستایی قابل اجاره، رستوران و کافه برخوردار شده است.

چشمه‌های آب روان و آبشارهای خروشان کچا از جمله دلایلی‌اند که گردشگران و مردم بومی گیلان را در روزهای بهاری به‌سمت این روستا می‌کشانند. از بین این چشمه‌ها و آبشارها باید به آبشار کچا و چشمه اورجی اشاره کرد که در قلب جنگل‌های کوهستانی قرار دارند. یکی از معروف‌ترین اقامتگاه‌های گیلان به نام «اقامتگاه بوم‌گردی پیله بابا» هم در این روستا قرار دارد که قبلاً در وب‌سایت دوجینجا در موردش مفصلاً پرداخته‌ایم. اگر قصد رزرو اقامتگاه در کچا را دارید، می‌توانید از طریق پل ارتباطی 09116007581 با مدیریت مجموعه پیله بابا تماس بگیرید.

گیلان، رشت، جاده سراوان، دهستان سراوان، روستای توریستی کچا
مسیریابی روستای کچا در نقشه

۸. روستای ویسرود

روستای ویسرود، موقعیت مکانی ویژه‌تری نسبت به سایر روستاهای دیدنی رشت دارد. دلیل این ویژگی منحصربه‌فرد، قرار گرفتن بیشتر اماکن و روستاهای دیدنی رشت در مسیر این روستای جذاب است. اگر در مسیر ویسرود قرار بگیرید، در عرض چند دقیقه به پارک جنگلی سراوان، روستای کچا، سد سقالکسار، پارک ساحلی انزلی، پسیخان و امامزاده ابراهیم هم دسترسی دارید. گذشته از این، ویسرود در آغوش جنگل‌های پوشیده از درختان بلوط و گردو قرار دارد و فرهنگ مردمش به فرهنگ مردم شرق گیلان و رشت نزدیک‌تر است.

با اینکه برداشت بلوط در ویسرود در فصل پاییز اتفاق می‌افتد، اما روزهای بهاری این روستا به طبیعت بکر آن زیبایی و به دامنه کوهستانی آن، سرزندگی می‌بخشند. ویسرود در فصل بهار شبیه به یک منطقه جنگلی حفاظت‌شده که انگار از اول خلقتش همیشه سبز بوده است. روستای ویسرود در مقایسه با سایر روستاهای دیدنی رشت، اقامتگاه‌های بوم‌گردی، ویلا و سوئیت‌های اجاره‌ای بسیار زیاد دارد. بنابراین، اگر قصد اقامت در این روستا را داشتید، نگران مکان و رستوران‌های محلی نباشید.

گیلان، شهرستان شفت، کیلومتر 27 جاده شفت به ویسرود، جاده امامزاده ابراهیم، روستای ویسرود
مسیریابی روستای ویسرود در نقشه

سفر به روستاهای دیدنی رشت در کم‌تر از یک روز!

رشت زیبا به لطف موقعیت جغرافیایی منحصربه‌فردی که دارد، از امکان گردشگری نزدیک‌به‌هم تشکیل شده است. از آنجایی که تعداد قابل توجهی از روستاهای دیدنی رشت در نزدیکی این شهر قرار دارند، می‌توانید در سفری یک‌روزه به چند تا از آن‌ها سر بزنید. به‌عنوان مثال، هر 8 روستای دیدنی رشت که در این مقاله از دوجینجا با آن‌ها آشنا شدید را در یک «صبح تا غروب» می‌توان یک‌به‌یک بازدید کرد.

اگر شما هم مثل ما قلب‌تان با سرزندگی و طبیعت بکر گیلان می‌تپد، از سایر مطالب این وب‌سایت برای آشنایی با دیدنی‌های گیلان استفاده کنید. روزهای بهاری در رشت و گیلان، نویدبخش لحظات فراموش‌نشدنی‌اند. لحظاتی که در حاشیه رودخانه‌های پسیخان جریان پیدا می‌کنند و کمی آن‌طرف‌تر در دامنه‌های کوهستانی ویسرود و بره‌سر و سی دشت در خاک سبز فرو می‌روند.

سوالات متداول

نزدیک‌ترین روستاهای دیدنی رشت کجا قرار دارند؟

روستاهای پسیخان و سقالکسار یا آقا سید شریف با 15 کیلومتر مسافت، از جمله نزدیک‌ترین روستاهای دیدنی رشت به‌شمار می‌روند.

دورترین روستاهای اطراف رشت کدام‌اند؟

روستاهای بره‌سر و سی دشت، به‌ترتیب با مسافت‌های 88 و 73 کیلومتر دورترین روستای اطراف شهر رشت هستند.

کدام روستای دیدنی رشت در فاصله کم‌تر از 15 کیلومتری این شهر قرار دارد؟

روستای گردشگری آلمان پَستَک در فاصله 3 کیلومتری، دهستان لاکان در فاصله 10 کیلومتری، روستای آتشگاه در فاصله 10 کیلومتری و روستای پیر کلا چای در فاصله 5 کیلومتری مرکز شهر رشت قرار دارند.

نزدیک‌ترین روستای اطراف رشت که تا تهران هم فاصله مناسبی دارد کجاست؟

روستای سی دشت در شهرستان رودبار تا شهر رشت حدود 2 ساعت و تا تهران 4 ساعت فاصله دارد.

با من در دوجینجا همراه بشید تا به قلب کافه‌ها، رستوران‌ها، معابر، پیاده‌راه فرهنگی، موزه‌ها و مکان‌هایی در رشت زیبا بریم که مطمئناً از دیدنشون شگفت‌زده می‌شید!