پل خشتی لاهیجان : آدرس و تصاویر

گیلان، لاهیجان، محله پرده سر، رود سیم جو (یا سیم رود)، پل خشتی
مسیریابی پل خشتی لاهیجان در نقشه

پل خشتی لاهیجان یکی از آثار تاریخی در استان گیلان است که هم از نظر معماری و هم از نظر قدمت تاریخی خود، ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد. اگر شما هم به محله پرده سر لاهیجان بروید، اثری تاریخی به عنوان پل خشتی روی سیم رود با آجرهای قرمز رنگ می‌بینید که به تازگی روی آن سنگفرش شده است. اگر شما هم قصد دارید از این پل خشتی در لاهیجان بازدید کنید، در این مطلب از دوجینجا همراه ما باشید تا همه چیز را درباره آن بدانید.

پل خشتی لاهیجان کجاست؟

پل خشتی لاهیجان در شمال غربی این شهر و در محله پرده سر، در فاصله کمی از بقعه حاجی دان قرار دارد. این پل دقیقا روی رودخانه سیم رود (یا سیم جو) واقع شده است.

برای دسترسی به این پل، می‌توانید از دو مسیر زیر استفاده کنید:

  • از میدان عاقلیه: بلوار انصاری و خیابان کشاورز را به سمت میدان انتظام (شهید حسین پاینده) طی کنید.
  • از میدان انتظام: بلوار دکتر حکیم زاده را به سمت میدان عاقلیه بروید.

تاریخچه پل خشتی لاهیجان

در قرن نهم هجری و در دوره کیاییان، پلی خشتی به طول 50 متر، عرض چهار و نیم متر و ارتفاع 11 متر روی رودخانه سیم رود (یا سیم جو) ساخته شد. این پل دارای دو دهانه اصلی و پنج چشمه است. ساخت این دهانه‌ها برای افزایش مقاومت پل در برابر آب‌های خروشان رودخانه است.

مصالح به کار رفته در ساخت این پل شامل آجر قرمز رنگ، ساروج، آهک و خشت است و پایه‌های آن سنگی است. پل خشتی لاهیجان به نام‌های دیگری مانند پل پردسر و خشت پورد هم شناخته می‌شود. این بنا دو بار مورد بازسازی قرار گرفته است: یک بار در دوره قاجار و بار دیگر در دهه‌های اخیر. در دی ماه سال 1355 بود که پل خشتی شهر لاهیجان به عنوان بنایی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

شرایط بازدید از پل خشتی

شما در هر ساعتی از روز می‌توانید به‌صورت رایگان از پل خشتی لاهیجان بازدید کنید. بازدید از این اثر تاریخی در مدت زمان 30 دقیقه تا یک ساعت کافی است. پیشنهاد می‌کنیم تا قبل از غروب آفتاب به قدم زدن روی پل و گشت‌وگذار در اطراف آن بپردازید تا از تمام زیبایی‌های آن بهره‌مند شوید. در زمان بازدید از این پل خشتی، فرصت ثبت خاطرات خود را با گرفتن عکس‌هایی زیبا از دست ندهید.

اگر قصد دارید از پل خشتی لاهیجان دیدن کنید، باید بهترین زمان سفر را انتخاب کنید. لاهیجان در فصل تابستان روزهایی گرم و شرجی دارد و در روزهای سرد، وزش بادهایی آزاردهنده رخ می‌دهد. بنابراین فصل بهار و اوایل فصل پاییز، بهترین زمان برای سفر به لاهیجان و بازدید از این پل تاریخی هستند.

پیشنهاد دوجینجا در بازدید از پل خشتی

پل خشتی، یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی شهر لاهیجان، یادگاری ارزشمند از گذشته است که حفظ و نگهداری آن بر عهده‌ی همه‌ی ماست. گردشگران باید در تمیز نگه داشتن محیط و حفظ آن از هر گونه آسیب، کوشا باشند.

خوشبختانه این روزها امکانات رفاهی مختلفی در اطراف این پل ساخته شده است که شامل رستوران، فضای سبز، کافی‌شاپ، سرویس بهداشتی و… می‌باشد. به دلیل وجود جاذبه‌های گردشگری متنوع در اطراف این پل، پیشنهاد می‌کنیم ساعات بیشتری را به بازدید از آن اختصاص دهید.

جاذبه‌های گردشگری اطراف پل خشتی

این منطقه شامل جاهای دیدنی مختلفی است که پل خشتی یکی از آن‌ها به حساب می‌آید. بنابراین بعد از بازدید از این پل تاریخی می‌توانید جاذبه‌های تاریخی و تفریحی دیگر این شهر را هم ببینید. برخی از جاذبه‌های تاریخی شامل مسجد عاقلیه، موزه تاریخ چای، آرامگاه شیخ زاهد گیلانی، عمارت باغ ملی و حمام گلشن لاهیجان هستند.

اگر شما هم بعد از گشت‌وگذار روی این پل قصد دارید طبیعت زیبای لاهیجان را ببینید یا تفریح کنید، می‌توانید به تالاب حاجی آباد، پارک بانوان لاهیجان، بوستان جوان، تالاب سوستان یا شیطان کوه بروید. در این مطلب با اثری تاریخی در شهر لاهیجان آشنا شدید که قدمتی طولانی دارد. شما می‌توانید در هر زمانی از روز بدون پرداخت هیچ‌گونه هزینه به بازدید از این پل بپردازید و عکس‌هایی زیبا بگیرید. یادتان باشد که فقط چند ساعت برای بازدید کافی نیست؛ زیرا جاذبه‌های دیدنی زیادی برای دیدن وجود دارند. اگر شما هم قصد بازدید از جاهای دیدنی‌ لاهیجان را دارید، مطالب دیگر ما درباره شهر لاهیجان را از سایت دوجینجا بخوانید.


سوالات متداول

چرا از پل خشتی لاهیجان بازدید کنیم؟

این پل یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های طبیعی شهر لاهیجان است که معماری زیبایی دارد.

چه زمانی از روز را به بازدید از پل خشتی لاهیجان اختصاص دهیم؟

بازدید از این پل آجری در هر ساعتی از روز امکان‌پذیر است. ولی بهتر است قبل از غروب آفتاب از آن بازدید کنید.

برای بازدید از پل خشتی لاهیجان باید کجا برویم؟

این پل آجری در محله پرده سر شهر لاهیجان و روی رودخانه سیم رود قرار دارد.

سفر از فعالیت‌های مورد علاقه منه و شهر رشت یکی از جاهاییه که برای من تصویر بهشت رو تداعی می‌کنه. پس کوله بارتون رو جمع کنین تا گشت‌وگذاری تو رشت داشته باشیم.