حمام گلشن لاهیجان، یادگاری ارزشمند از تاریخ گیلان

استان گیلان، لاهیجان،‌ خیابان کاشف غربی، روبروی مسجد چهارپادشاه
ساعت کاری از ۸ صبح تا ۸ شب
مسیریابی حمام گلشن لاهیجان در نقشه

حمام گلشن لاهیجان، یک بنای تاریخی و دیدنی در این شهر است که به دوران فتحعلی‌شاه قاجار برمی‌گردد. باوجود اینکه امروزه تنها بخشی از این حمام تاریخی باقی مانده است، اما این بنا بخش‌های دیدنی زیادی برای ارائه دارد که مردم را مجذوب خود می‌کند. در این مطلب تمام اطلاعات لازم درمورد یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی لاهیجان، حمام گلشن را مطالعه خواهید کرد.

تاریخچه حمام گلشن

حمام گلشن لاهیجان از لحاظ تاریخی ارزش زیادی دارد. این مکان در گذشته یکی از مهم‌ترین مکان‌های عمومی شهر بوده که مردم برای استحمام و شستشو به آن مراجعه می‌کردند. در حین استحمام، مردم محلی دور هم گرد می‌نشستند و مشغول معاشرت می‌شدند. از این رو، این مکان اهمیت و کاربرد زیادی برای مردم شهر لاهیجان در قدیم داشت.

حاج علي اكبر حاكم وقت لاهيجان، در سال 1239 دستور ساخت این بنا را صادر کرد. در طی این سال‌ها، عوامل مختلف باعث شدند که بنای این حمام تخریب شود. یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث نابودی بخش بزرگی از این بنا شد، زلزله سال 1369 است. پس از این واقعه، بخشی از طاق‌ها و ستون‌های سنگی آن که درحاشیه خیابان قرار داشتند فرو می‌ریزند. اما بلافاصله در همان سال پروژ‌ه‌ای برای مرمت این بنا آغاز می‌شود که متاسفانه در اواسط کار، به‌صورت ناتمام رها می‌شود.

آدرس حمام گلشن لاهیجان

برای دسترسی به حمام گلشن، باید به خیابان امام خمینی و شهید کرمی بروید. در این مسیر، از شیرینی‌سرای شکوه عبور کنید، پس از 300 متر به سمت خیابان کاشف غربی بروید تا یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی لاهیجان را در سمت چپ خود ببینید. شما از خیابان امام خمینی تا مقصد تنها 10 دقیقه راه در پیش خواهید داشت. برای رسیدن به این مکان می‌توانید از تاکسی و اتوبوس‌های داخل شهری هم استفاده کنید. برای پیدا کردن راحت‌تر، می‌توانید از لینک مسیریابی حمام گلشن لاهیجان در نقشه استفاده کنید.

معماری حمام گلشن

مانند بسیاری از بناهای قدیمی دیگر، معماری حمام گلشن براساس شکل خاصی انجام شده است. این بنا شامل دو بخش می‌شود که یکی از آنها بزرگ‌تر و دیگری کوچک‌تر است. بخش بزرگ‌تر نزدیک به ورودی‌های حمام قرار دارد و برای عموم مورد استفاده قرار می‌گرفتند. اما در بخش کوچک‌تر که به اندرونی معروف است، ثرونمندان و افراد شاخص استحمام می‌کردند.

البته، این معماری به طراحی اولیه این بنا مربوط می‌شود. امروزه شاهد تغییراتی در معماری این بنا هستیم. برای مثال، در طی مرمت‌ها قسمت نظافتخانه حمام به سربیینه تبدیل شده است. پیش از تخریب این بنا در اثر زلزله، مساحت آن به 800 متر می‌رسید، اما اکنون این بنا به‌اندازه 645 متر دردسترس عموم قرار دارد.

موردی که این بنا را از سایر حمام‌های قدیمی متمایز می‌کند، وجود بخش‌های متعدد شامل میاندر و گرمخانه است. مهم‌ترین ویژگی‌های معماری این بنای تاریخی را در ادامه آورده‌ایم:

  • سقف طاقی: این نوع، سقفی است که از آجر ساخته می‌شود. تزئینات متعدد شامل آهک‌بری و گچ‌بری هم در سقف این بنا دیده می‌شود.
  • عناصر تزئینی متنوع: علاوه‌بر سقف، در فضای داخلی حمام هم از تزئینات مختلف استفاده شده است. در این فضا شاهد کاشی‌کاری‌های بسیار زیبا در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف هستیم.
  • وجود خزینه: این بخش یک فضای نسبتا بزرگ است که در گذشته برای آبتنی استفاده می‌شد.
  • وجود حوضچه‌های کوچک: در این حمام قدیمی چندین حوضچه کوچه طراحی شده است که در گذشته کاربرد زیادی برای آبتنی کودکان و شستشوی بدن بزرگسالان داشتند.

هزینه و زمان بازدید از حمام گلشن لاهیجان

برای بازدید از حمام گلشن نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست! بازدید از این مکان به‌صورت رایگان در دسترس عموم قرار دارد. بهترین زمان برای بازدید از حمام گلشن، فصل‌های بهار و تابستان هستند. در این زمان هوای شهر کاملا متعدل و مناسب برای گردش است. ممکن است در فصل زمستان در این مکان با درهای بسته مواجه شوید. بازدید از این مکان از ساعت 8 صبح تا 5 عصر امکان‌پذیر است.

جاهای دیدنی اطراف حمام گلشن

در لاهیجان جاهای دیدنی بسیار فراوان هستند، به‌طوریکه پس از بازدید از حمام گلشن گزینه‌های متعددی برای دیدن و تفریح کردن وجود دارند. درادامه برخی از جاهای دیدنی لاهیجان را بررسی می‌کنیم:

  • مسجد جامع لاهیجان: یکی دیگر از مکان‌های تاریخی این شهر است که به دوره کیاییان برمی‌گردد. با بازدید از این مسجد با کتیبه‌های تاریخی متعدد و معماری خیره‌کننده مواجه خواهید شد.
  • مسجد چهار پادشاه لاهیجان: از نظر تاریخی بسیار باارزش است چراکه 4 تن از پادشاهان کیایی در آن دفن شده‌اند. مسجد چهار پادشاهان یک اثر تاریخی مهم در لاهیجان محسوب می‌شود که بازدید از آن رایگان است و فاصله بسیار کوتاهی با حمام گلشن دارد.
  • بازار سنتی لاهیجان: یکی از بازارهای محلی این شهر است که در آن همه چیز پیدا می‌شود! مسافران و مردم محلی برای خرید انواع مواد غذایی، سبزی‌ محلی، تخم‌مرغ محلی، ماهی، زیتون و مواد دیگر به این بازار مراجعه می‌کنند.

سخن پایانی

حمام گلشن لاهیجان یکی از مکان‌های تاریخی این شهر است که قدمت و اصالت این شهر را به نمایش می‌گذارد. افراد می‌توانند با مراجعه به این مکان، به‌صورت رایگان از تماشای معماری زیبای آن بهره ببرند. همچنین، در این مطلب با سایر جاهای دیدنی لاهیجان در اطراف این حمام آشنا شدید که ارزش بازدید را دارند. اکنون برای ما بنویسید که نظر شما درمورد حمام گلشن لاهیجان چیست؟ آیا شما تجربه بازدید از این مکان تاریخی در لاهیجان یا سایر مکان‌های معرفی شده در این مطلب را دارید؟ در این صورت، حتما تجربه خود را با ما به‌اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

بهترین زمان برای بازدید از حمام گلشن چه زمانی است؟

بهترین زمان برای بازدید از حمام گلشن لاهیجان فصل‌های بهار و تابستان هستند. در فصول سرد، به‌خصوص فصل زمستان احتمال بسته‌ بودن این مکان بسیار زیاد است.

حمام گلشن کجاست؟

حمام گلشن در میدان چهار پادشاه، ابتدای خیابان کاشف، رویروی مسجد چهار پادشاه قرار دارد.

تاریخچه حمام گلشن لاهیجان چیست؟

تاریخچه حمام گلشن لاهیجان به دوران قاجار برمی‌گردد. در سال 1239، فتحعلی شاه قاجار دستور ساخت این مکان را صادر می‌کند.

هزینه بازدید از حمام گلشن چقدر است؟

بازدید از حمام گلشن لاهیجان برای تمام افراد رایگان است.

من بردیا هستم، نویسنده‌ی سایت گردشگری دوجینجا. من عاشق شمال ایران هستم و از کودکی در این منطقه زندگی کردم. همیشه دوست داشتم درباره‌ی جاذبه‌های گردشگری شمال ایران بیشتر بدانم و آنها را به دیگران معرفی کنم.