دشت گل گیلان رودبار

۷ دشت گل در گیلان که فقط در اردیبهشت می‌توانید ببینید!

گیلان زیبای ما در بهار، رنگ‌وبوی دیگری به‌خود می‌گیرد و جاذبه‌های گردشگری آن صدچندان می‌شوند. دشت های گل در گیلان، یکی از جذاب‌ترین نمونه این نوع جاذبه‌های گردشگری در 6 ماه اول سال است. اگر در حال حاضر، در بهار یا تابستان مشغول مطالعه این مطلب از وب‌سایت گردشگری دوجینجا هستید، برای یک سفر کوتاه اما فراموش‌نشدنی آماده شوید. چونکه در ادامه با 7 دشت گل در گیلان آشنا خواهید شد که در فقط در بهار و تابستان مخصوصاً در اردیبهشت‌ماه دیده می‌شوند!

1. روستای سی دشت رودبار و دشت بابونه

روستای سی دشت، در دل کوه‌های البرز و در نزدیکی شهر رودبار، یکی از دشت های گل در گیلان است که هر ساله مسافران بسیاری را به خود جذب می‌کند. دشت‌های سرسبز پوشیده از گل‌های بابونه، جنگل‌های انبوه، رودخانه‌های خروشان و هوای خنک و دل‌انگیز، این منطقه را به نگینی درخشان در استان گیلان تبدیل کرده است. سی دشت به‌دلیل برخورداری از گل‌های شقایق به «دشت گل شقایق رودبار» هم شهرت دارد.

با خودرو شخصی، حدود 2 ساعت و 30 دقیقه از رشت تا سی دشت، تنها دشت گل بابونه در گیلان راه است. در اردیبهشت‌ماه، دشت های سی دشت مملو از گل‌های بابونه می‌شوند و منظره‌ای بی‌نظیر خلق می‌کنند. بوی خوش گل‌ها در تمام منطقه پراکنده شده و تابلویی کم‌نظیر از زیبایی و طراوت را به نمایش می‌گذارد. علاوه‌براین، گشت و گذار در این دشت های گل در گیلان و تنفس هوای پاک، روح‌بخش و فرح‌بخش است.

علاوه بر دشت های گل، سی دشت جاذبه‌های دیگری هم دارد. از جمله این جاذبه‌ها می‌توان به آبشار سی دشت، غار دربند رشی، چشمه‌های آب معدنی و بازار محلی اشاره کرد. همچنین، امکانات رفاهی مختلفی مانند هتل، اقامتگاه، رستوران و مغازه در این روستا وجود دارد که سفر را برای گردشگران راحت‌تر می‌کند.

گیلان، شهرستان رودبار، توتکابن، دفراز، پلنگ‌دره، روستای رشی، ییلاق سی دشت
مسیریابی روستای سی دشت رودبار و دشت بابونه در نقشه

2. دشت های زرد رنگ کُلزا در روستای شیرکوه رودبار

روستای شیرکوه، نگین سرسبزِ رودبار در استان گیلان، در دامنه‌ کوه درفک و مشرف به دشت‌های سرسبز، منظره‌ای تکرارنشدنی را به رخ می‌کشد. اما شهرت این روستا به دشت کلزای آن است که در اردیبهشت‌ماه، مثل سایر دشت های گل در گیلان به اوج زیبایی می‌رسد.

مسیر دسترسی به شیرکوه از طریق جاده‌ رستم‌آباد – لوندویل به‌راحتی امکان‌پذیر است و از رشت با خودروی شخصی حدود دو ساعت و نیم زمان می‌برد. بهار که از راه می‌رسد، دشت های گل در گیلان مخصوصاً در شیرکوه یک‌دست زرد رنگ می‌شوند. از طرف دیگر، عطر دل‌انگیز کلزا و سنبل در کنار نسیم خنک کوهستان، سفری خاطره‌انگیز را برای گردشگران رقم می‌‎زند.

علاوه بر تماشای گل‌ها، می‌توانید از طبیعت‌گردی در کوهستان، بازدید از غارها و چشمه‌های خنک و یا تجربه‌ طعم بی‌نظیر غذاهای محلی لذت ببرید. این دشت گل بهار را به خاطره‌انگیزترین فصل سال تبدیل می‌کند و مقصدی ایده‌آل برای سفرهای خانوادگی و دوستانه محسوب می‌شود.

پیشنهاد اقامتی: برای اقامت در شیرکوه می‌توانید از خانه‌های بوم‌گردی و یا هتل‌های محلی استفاده کنید.

3. دشت شقایق مریان

در قلب رشته‌کوه‎های البرز، جایی در نزدیکی روستای مریان، دشت‌های قرمز رنگی قرار دارند که مملو از گل‌های شقایق هستند. دشت گل شقایق گیلان در مریان، هر ساله در اردیبهشت‌ماه، میزبان انبوهی از گل‌های شقایق می‌شود که با رنگ سرخ خود، چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کنند.

این دشت زیبا، در فاصله حدود دو ساعت و نیم رانندگی از شهر رشت واقع شده است و دسترسی به آن از طریق جاده‌های آسفالته به‌راحتی امکان‌پذیر است.

علاوه بر شقایق، گل‌های دیگری مانند  آلاله، بومادران و گل گاوزبان هم در این دشت می‌رویند و منظره‌ آن را به تابلویی رنگارنگ تبدیل می‌کنند. دشت شقایق مریان، مثل همه دشت های گل در گیلان فقط یک جاذبه طبیعی نیست، بلکه مکانی برای آرامش روح و رهایی از دغدغه‌های روزمره است. قدم زدن در میان گل‌ها، عکاسی با طبیعت بکر و تنفس هوای پاک، خاطره‌ای خوش از سفر به این منطقه را برای شما رقم خواهد زد.

گیلان، شهرستان تالش، ییلاق شکردشت (دشت شقایق‌های تالش)
مسیریابی دشت شقایق مریان در نقشه

4. سلانسر رودبار

ییلاق سلانسر، با ارتفاع 1250 متر از سطح دریا، در فصل بهار و تابستان، بهشتی خنک و دل‌انگیز برای مسافران و طبیعت‌گردان است. فاصله ییلاق سلانسر تا رشت حدود 70 کیلومتر است و با اتومبیل شخصی حدود یک ساعت و 30 دقیقه طول می‌کشد تا به این ییلاق برسید. خبر خوب اینکه جاده ییلاق مثل بیشتر دشت های گل در گیلان آسفالته و به‌راحتی با انواع خودروها قابل عبور است.

هوای خنک و مطبوع ییلاق، در گرمای طاقت‌فرسای تابستان، طراوت و شادابی را به ارمغان می‌آورد. علاوه‌براین، دشت های ییلاق سلانسر، از جمله بهترین دشت های گل در گیلان برای طبیعت‌دوستان و عاشقان گل و گیاه هستند. این دشت های گل در گیلان که در ارتفاعات ییلاق قرار گرفته‌اند، در اردیبهشت‌ماه به مکانی مملو از گل و گیاه تبدیل می‌شوند. لاله‌های واژگون، بنفشه، ثعلب، پامچال، زنبق، آلاله و ده‌ها گونه گل دیگر، در این دشت‌ها به‌وفور یافت می‌شوند و در بهار، منظره‌ای تماشایی خلق می‌کنند.

گیلان، شهرستان رودبار، 30 کیلومتری شمال رودبار، ییلاق سلانسر
مسیریابی سلانسر رودبار در نقشه

5. دشت شقایق و بابونه در دیلمان

در دل طبیعت بکر و کوهستانی دیلمان، دشت شقایق و بابونه‌ای به‌چشم می‌آید که هر ساله در بهار و تابستان، طبیعت‌دوستان را به‌سوی خود دعوت می‌کند. دشت گل شقایق دیلمان، با وسعتی حدود 40 هکتار، از جمله دشت های گل در گیلان است که منظره‌ای جذاب و روح‌نواز دارد.

این دشت زیبا در فاصله حدود 2.5 ساعتی رشت واقع شده و دسترسی به آن از طریق جاده‌ی آسفالته امکان‌پذیر است. در طول مسیر، مناظر چشم‌نواز کوهستان و روستاهای پلکانی، لذت سفر را دوچندان می‌کند.

در اردیبهشت‌ماه، دشت شقایق و بابونه دیلمان به اوج زیبایی خود می‌رسد. گل‌های شقایق به رنگ قرمز آتشین، در کنار گل‌های سفید و ظریف بابونه، منظره‌ای بی‌نظیر و مناسب برای عکاسی را به نمایش می‌گذارند. تنفس عطر دل‌انگیز گل‌ها و قدم زدن در میان این گل‌های رنگارنگ، حس طراوت و شادابی را به ارمغان می‌آورد.

منطقه دیلمان، دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی دیگری هم هست. آبشار شاه‌نشین، غار لارجه، حمام تاریخی دیلمان، و بقعه امامزاده ابراهیم از جمله این جاذبه‌ها هستند. سفر به دیلمان و تماشای دشت شقایق و بابونه در اردیبهشت‌ماه، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی و خاطره‌ای خوش از طبیعت بی‌نظیر ایران را برای شما رقم خواهد زد.

گیلان، شهر دیلمان، روستای پس‌کوه
مسیریابی دشت شقایق و بابونه در دیلمان در نقشه

6. سنبل آبی آبکنار انزلی

تالاب آبکنار در انزلی، مثل دشت های گل در گیلان مملو از گل‌های خوشبو نیست، اما زیبایی خاص خودش را دارد. با این حال، زیبایی فریبنده این تالاب و سنبل‌های آبی‌اش، داستانی تلخ دارد. سنبل آبی، گونه‌ای مهاجم است که با سرعت زیاد تکثیر می‌شود و حیات تالاب را به خطر می‌اندازد.

با وجود تهدیدی که سنبل آبی برای اکوسیستم تالاب دارد، نمی‌توان زیبایی خیره‌کننده‌اش را نادیده گرفت. در اردیبهشت، زمانی که دشت‌های اطراف آبکنار با گل‌های وحشی رنگارنگ تزیین می‌شوند، تالاب هم با انبوهی از گل‌های سنبل آبی پوشیده می‌شود و منظره‌ای جذاب به‌وجود می‌آورد.

آبکنار از رشت، حدود 40 دقیقه با ماشین فاصله دارد و جزو جاذبه‌های دیدنی نزدیک است. اگر به دنبال تجربه‌ای منحصر به فرد از طبیعت هستید، بازدید از آبکنار در اردیبهشت و تماشای گل‌های می‌تواند خاطره‌ای فراموش‌نشدنی برایتان رقم بزند.

توصیه دوجینجا: به یاد داشته باشید که چیدن یا دست زدن به گل‌های سنبل آبی به دلیل خطرات احتمالی، توصیه نمی‌شود.

گیلان، انزلی، روستای آبکنار، تالاب سنبل آبی
مسیریابی سنبل آبی آبکنار انزلی در نقشه

7. دشت شقایق سوباتان

در دل ارتفاعات سرسبز استان گیلان، ییلاقی بکر و خنک به نام سوباتان خودنمایی می‌کند. این بخش از دشت های گل در گیلان به‌واسطه شقایق‌های بی‌نظیرش در بهار و تابستان، شهرت پیدا کرده است. در ارتفاعات سرسبز سوباتان، دشت‌هایی پهناور و چشم‌نواز گسترده شده‌اند که در اردیبهشت‌ماه، به فرش گل‌های شقایق تبدیل می‌شوند.

در میان این دشت‌ها، می‌توانید به پیاده‌روی، سواری اسب و برپایی کمپ بپردازید و از هوای خنک و مطبوع و طبیعت بکر لذت ببرید. عطر دل‌انگیز گل‌ها، نسیم خنک و غروب خورشید در میان انبوه گل‌های شقایق، خاطره‌ای فراموش‌نشدنی از سفر به سوباتان را برای شما رقم خواهد زد. سوباتان در 2.5 ساعت رانندگی از رشت، به شما طبیعتی بکر و دل‌انگیز با هوای خنک و مطبوع، چشمه‌های زلال و مردمی خونگرم دارد.

گشت‌وگذار در میان دشت‌ها و تپه‌ها، پیاده‌روی در مسیرهای جنگلی، سواری اسب و برپایی کمپ از جمله تفریحات دلچسب این منطقه هستند. در اردیبهشت‌ماه، عطر دل‌انگیز گل‌ها در هوا می‌پیچد و نسیم خنک، طراوت خاصی به این ییلاق می‌بخشد. تماشای غروب خورشید در میان انبوه گل‌های شقایق، خاطره‌ای فراموش‌نشدنی در ذهن شما به یادگار خواهد گذاشت. سوباتان، بهشتی زمینی در میان کوهستان‌های گیلان، منتظر شماست تا با شکوه و زیبایی بی‌نظیرش، روحتان را به پرواز درآورد.

گیلان، شهرستان تالش، کیلومتر 22 شهر لیسار، ییلاق سوباتان
مسیریابی دشت شقایق سوباتان در نقشه

شما هم به دشت مهمانی دشت گل در گیلان دعوتید!

در این مقاله از وب‌سایت گردشگری دوجینجا با 7 تا از بهترین و جذاب‌ترین دشت های گل در گیلان آشنا شدید و حالا می‌دانید که حتی آدرس آن‌ها کجاست. بسیاری از این دشت‌ها در اطراف شهرستان‌ها و در محیط‌های بکر روستایی قرار دارند. حتی چند دشت گل در گیلان، در قلب مناطق ییلاقی قرار دارند و فرصت طبیعت‌گردی را برای گردشگران رقم می‌زنند.

راستی، اگر برای رفتن به این دشت های دیدنی گیلان برنامه‌ریزی کردید، در حفظ و نگهداری طبیعت بیشتر تلاش کنید تا این میراث طبیعی را به نسل‌های بعد هدیه بدهیم. ضمناً اگر خاطره‌ای در مورد بازدید از دشت گل در گیلان دارید، برایمان کامنت کنید!

با من در دوجینجا همراه بشید تا به قلب کافه‌ها، رستوران‌ها، معابر، پیاده‌راه فرهنگی، موزه‌ها و مکان‌هایی در رشت زیبا بریم که مطمئناً از دیدنشون شگفت‌زده می‌شید!