حمام حاجی در محله قدیمی ساغریسازان رشت
حمام حاجی در محله قدیمی ساغریسازان رشت

معرفی محله های قدیمی رشت

یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌های سفر به رشت، گشت‌وگذار زیر باران در خیابان‌ و محله‌های قدیمی آن است. صدای قطرات باران بر سنگفرش‌ها، عطر خوش بوی برگ‌های خیس، و حال و هوای عاشقانه این خیابان‌ها، خاطره‌ای فراموش‌نشدنی را برای شما رقم خواهد زد.

نام‌گذاری اکثر محله‌های زیبای رشت با توجه به شغل اهالی آن انتخاب شده است و پشت هر محله سنتی که قدمت خود را حفظ کرده است، تاریخچه‌ای از اتفاقات وجود دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با برخی از زیباترین محله‌های قدیمی این شهر آشنا کنیم تا لذت سفرتان به رشت چند برابر شود.


محله ساغریسازان رشت

محله ساغریسازان رشت، یکی از قدیمی‌ترین محله‌های این شهر است که قدمت آن به دوران قاجار می‌رسد. این محله، با کوچه‌های تنگ و پیچ در پیچ، خانه‌های قدیمی و زیبا و بافت سنتی و بی‌نظیرش، یادآور روزهای خوش گذشته است.

محله ساغریسازان، در گذشته محل زندگی اعیان و بزرگان رشت بوده است. این محله، امروزه نیز همچنان اصالت و قدمت خود را حفظ کرده است و یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم رشت محسوب می‌شود.

یکی از جاذبه‌های دیدنی محله ساغریسازان، مجسمه یک کفاش و کفش‌های دست‌دوز او است. این مجسمه، در ابتدای ورودی محله قرار دارد و علت نام‌گذاری این محله را به شما یادآوری می‌کند.

محله ساغریسازان یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین محله‌های رشت است. اهالی این محله در گذشته به شغل کفاشی و دوخت کفش از جنس چرم الاغ مشغول بودند. به این جنس کفش به اصطلاح ساغری گفته می‌شد و بر همین اساس این محله به ساغریسازان مشهور شد.این محله قدیمی و زیبا در دل خود جاذبه‌های زیادی را جا داده است که حمام حاجی و مسجد گلدسته از معروف‌ترین آن‌ها هستند.

حمام حاجی در محله ساغریسازان

حمام حاجی با کاشی‌کاری قدیمی و بسیار زیبا در این محله شما را مجذوب خودش می‌کند. این حمام دوره قاجار، امروزه یکی از آثار ملی ایران به‌شمار می‌رود؛ اما امکان بازدید عمومی از داخل حمام فراهم نیست. این حمام زیبا در خیابان شهید مطهری، گذر بادی‌الله، نبش کوچه تحویلی قرار گرفته است.

گیلان، رشت، خیابان مطهری، ساغریسازان، نبش کوچه تحویلی، حمام حاجی
مسیریابی حمام حاجی در نقشه

مسجد گلدسته ساغریسازان

این مسجد زیبا که به مسجد ساغریسازان نیز معروف است در محله ساغریسازان قرار دارد. نام این مسجد با توجه به وجود یک گلدسته قدیمی چهارده متری کنار مسجد ساغریسازان انتخاب شده است. این مناره آجری با کاشی‌هایی که آیه قرآنی نور به خط نستعلیق روی آن‌ها نوشته شده است، تزیین شده‌اند. گلدسته قدیمی این مسجد در زلزله سال 1369 کاملا نابود شد و مناره‌‌ای که امروزه وجود دارد، حاصل بازسازی مجدد است.


محله استاد‌سرا رشت

استادسرا، یکی دیگر از محله های قدیمی رشت است که پس از مدت‌ها همچنان همان بافت قدیمی خود را حفظ کرده است. این محله سنتی شامل سه محله سبزه‌میدان، استاد‌سرا و معلم می‌شود.

محله استاد سرا به خیابان‌های پر پیچ‌و‌خم و کوچه، پس‌کوچه‌هایش معروف است. محله قدیمی استادسرا رشت میزبان گردشگرانی است که به تاریخ ایران علاقه‌مند هستند. دو تا از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری استادسرا رشت عبارتند از:

خانه میرزا کوچک خان جنگلی

در دل محله استادسرای رشت، خانه‌ای با قدمتی بیش از 100 سال قرار دارد که به موزه میرزا کوچک‌خان جنگلی تبدیل شده است. این خانه با معماری سنتی گیلانی و با داستانی تاریخی، یکی از جاذبه‌های گردشگری محبوب این شهر است.

خانه میرزا کوچک خان در دو طبقه ساخته شده است. طبقه اول شامل اتاق‌های نشیمن، پذیرایی، غذاخوری و آشپزخانه است. طبقه دوم نیز شامل اتاق‌های خواب میرزا کوچک خان و یارانش است. حیاط خانه نیز درختان سرسبز و گل‌های زیبا، فضایی دلنشین و آرامش‌بخشی را ایجاد کرده‌اند.

در موزه خانه میرزا کوچک خان، می‌‌توانید با زندگی و آثار این شخصیت برجسته آشنا شوید. در این موزه، عکس‌ها، اسناد، کتاب‌ها و وسایل شخصی میرزا کوچک خان به نمایش گذاشته شده‌اند.

مسجد مستوفی محله استادسرا

هنگام قدم زدن در سبزه میدان رشت، گچ‌بری و کاشی‌کاری مسجد مستوفی شما را به خود جذب میکند. این مسجد در زمان فتحعلی‌شاه قاجار ساخته شده است. این مسجد اوایل محله استادسرا در سبزه میدان قرار دارد. تاریخ ساخت بنا و نام سازنده که فتحعلی‌شاه قاجار بوده است، سردر این مسجد قرار گرفته است. شما می‌توانید با وسیله نقلیه شخصی یا اتوبوس‌های ایستگاه گلسار از محله استاد سرا و مسجد مستوفی دیدن کنید.


محله چله‌خانه رشت

محله چله‌خانه رشت با قدمتی تاریخی در در منطقه دو رشت واقع شده است و به خیابان‌های علم‌الهدی، و امام خمینی و ۲۲‌بهمن منتهی می‌شود. چله خانه یکی از قدیمی ترین محله‌های رشت است که قدمت آن به دوران صفویه باز می‌گردد. این محله در گذشته، محل سکونت تجار و بازرگانان بود و به همین دلیل، از رونق اقتصادی بالایی برخوردار بود. امروزه نیز، چله خانه یکی از محله‌های پر جنب و جوش و زنده رشت محسوب می‌شود.

مسجد چله‌خانه

این مسجد قدیمی از آثار تاریخی به‌جا مانده دوران قاجار است و با مرمت مناسب تا امروز حفظ شده است. گلدسته، گنبد آجری و بام سفالی این مسجد را بسیار دیدنی کرده‌اند. بازدید از این مسجد زیبا برای عموم آزاد است.

مقبره دکتر حشمت

در شهر رشت میدانی به نام دکتر حشمت وجود دارد که تندیس این مرد شجاع نیز در آن قرار داده شده است. حشمت الاطبا یکی از همراهان میرزا کوچک خان جنگلی بوده است که توسط رضاخان اعدام شد و مقبره او در این مسجد قرار گرفت. این مقبره در حال مرمت است.


محله چمارسرا رشت

چمارسرا یکی از محله های قدیمی رشت است که آثار تاریخی جالبی دارد و هر مسافری را برای گشت‌زدن در آن وسوسه می‌کند. این محله از خیابان بیستون رشت تا بوستان سالار مشکات ادامه دارد. محله چمارسرا مملو از جاهای دیدنی است که در ادامه به دو مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم :

بقعه دانای علی محله چمارسرا

بقعه دانای علی با گنبدی فیروزه‌ای میان خیابان بیستون قرار گرفته است. شیخ علی فرد دانایی بوده که میان مردم احترام و مقبولیت داشته است. بقعه علی مکانی مقدس برای بسیاری از مردم محلی رشت است.

مسجد محله چمارسرا

سمت چپ خیابان بیستون، روبه‌روی بقعه علی مسجدی با 250 سال قدمت قرار دارد. این مسجد به کبوترهای گنبدش و مناره آجریش با آیاتی از قرآن معروف شده است. این مسجد نسبت به سایر مساجد کوچکتر است اما ارزش بازدید دارد.


بازدید از محله های قدیمی رشت

در گذشته شهر رشت، روستایی میان دو روستای گوهررود و سیاه‌رود بوده است. این آبادی به چند محله با نام‌های استادسرا، چمارسرا و… تقسیم می‌شد. با این حال نام این محله‌های رشت دچار تغییراتی شده‌اند. ممکن است سفر به رشت برای شما یادآور میدان شهرداری، کافه‌ها و رستوران‌های زیبا و… باشد.

اما این‌ بار متفاوت به رشت سفر کنید و با قدم زدن در محله های قدیمی رشت، بوی تاریخ و اصالت را استشمام کنید. با وسایل نقلیه عمومی، تاکسی یا ماشین شخصی، به راحتی می‌توانید بین خیابان‌های قدیمی رشت تردد کنید. سفر به رشت با فضای زیبا و صمیمی شهر، یکی از خاطره‌انگیزترین سفرهای شما خواهد شد.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به سفر و گردشگری علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنم در این سفر، با دوجینجا همراه بشید تا با هم به تک تک جاذبه‌های گردشگری و دیدنی‌های گیلان سفر کنیم.