اداره پست شهرداری رشت ؛ آشنایی با تاریخچه

استان گیلان، رشت، میدان شهرداری
ساعت کاری از ۷:۳۰ صبح تا ۱۴:۳۰ ظهر
مسیریابی اداره پست شهرداری رشت در نقشه

اداره پست رشت در شهرداری، از جمله مکان‌های دیدنی و در عین حال اداری رشت محسوب می‌شود که قدمتی تاریخی دارد. این ساختمان از معدود اماکن دولتی شهر محسوب می‌شود که پس از گذشت دهه‌های مختلف، همچنان به‌عنوان ساختمان اداره پست فعالیت می‌کند.

قدمت این ساختمان تاریخی به بیش از ۱۰۰ سال پیش و به دوره پهلوی اول بر می‌گردد. اگر برای اولین‌بار با این ساختمان تاریخی روبه‌رو شوید، احتمالاً پیش خودتان می‌گویید که این بنا چقدر شبیه به عمارت کلاه فرنگی است. حدستان درست است، چرا که این ساختمان هم با معماری روسی در رشت ساخته شده.

اداره پست شهرداری رشت کجاست؟

این بنای تاریخی دقیقاً روبه‌روی هتل ایران رشت واقع شده است. وقتی از دور به تصویر این ۲ ساختمان در امتداد میدان شهرداری رشت نگاه کنید، متوجه عظمت و جذابیت معماری آن‌ها خواهید شد. برای دسترسی آسان به این مکان دیدنی در شهرداری رشت، پیشنهاد می‌کنیم که روی ساختمان اداره پست روی نقشه کلیک کنید.

نگاهی به اتفاقات تاریخی ساختمان اداره پست

پروژه ساخت و طراحی ساختمان پست رشت دقیقاً در هفتم مهر ماه سال ۱۳۱۰ شروع شد و نهایتاً ۲ سال بعد در ۲۹ مهر سال ۱۳۱۲ به پایان رسید. این مجموعه که ایده ساخت آن مربوط به دوره زمامداری رضاخان پهلوی بود، یک‌بار در خرداد سال ۱۳۵۶ با شماره ۱۵۱۶ و بار دوم در سال ۱۳۷۹ با شماره ۳۴۷۹ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

موزه پست رشت

ساختمان اداره پست شهرداری رشت به‌عنوان موزه هم شناخته می‌شود و ۴ طبقه دارد. هر کدام از طبقات آن برای یک موضوع طراحی شد و طبقه سوم آن مربوط به کلاه‌فرنگی می‌باشد. شما می‌توانید در روزهای غیر تعطیل و از ساعات ۸ صبح تا ۱۴ بعدازظهر در کنار گشت‌وگذار در اطراف میدان شهرداری رشت از این موزه تاریخی، دیدن کنید. ضمناً برای هماهنگی بیشتر می‌توانید با شماره تلفن ۰۱۳-۳۳۲۲۴۹۵۵ هم تماس بگیرید

در پایان، اداره پست رشت یکی از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی مهم شهر رشت محسوب می‌شود. این بنای تاریخی که قدمتی بیش از یک قرن دارد، با معماری زیبای خود، چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. بازدید از این مکان، فرصتی مناسبی برای آشنایی با تاریخ و فرهنگ شهر رشت است.

با من در دوجینجا همراه بشید تا به قلب کافه‌ها، رستوران‌ها، معابر، پیاده‌راه فرهنگی، موزه‌ها و مکان‌هایی در رشت زیبا بریم که مطمئناً از دیدنشون شگفت‌زده می‌شید!