مسجد چهار پادشاهان لاهیجان : گنجینه‌ای از تاریخ

استان گیلان، لاهیجان، ابتدای خیابان کاشف، میدان وحدت، روبروی مسجد جامع
مسیریابی مسجد چهار پادشاهان لاهیجان در نقشه

لاهیجان، شهری زیبا در استان گیلان است که با جاذبه‌های گردشگری فراوان خود، هر ساله میزبان گردشگران بسیاری از سراسر ایران است. یکی از جاهای دیدنی لاهیجان، مسجد چهار پادشاهان است که در مرکز این شهر قرار دارد. این مسجد، مدفن چهار تن از شاهان کیایی بیه پیش است که در قرن‌های هفتم و هشتم هجری قمری بر گیلان حکومت می‌کردند.


آدرس و شرایط بازدید از مسجد چهار پادشاهان

برای دسترسی به مسجد چهار پادشاهان، کافیست به خیابان کاشف بروید. مسجد چهار پادشاهان در ابتدای خیابان کاشف، روبه‌روی مسجد جامع و حمام گلشن قرار دارد. برای پیدا کردن راحت‌تر، می‌توانید از لینک مسیریابی مسجد چهار پادشاه در نقشه استفاده کنید. بازدید از این مسجد برای عموم آزاد است و در هر ساعتی از روز می‌توانید از آن بازدید کنید.

تاریخچه مسجد چهار پادشاه لاهیجان

سلسله سادات کیایی در قرن هفتم و هشتم هجری قمری بر گیلان و مازندران حکومت داشتند. این سادات از نوادگان امام زین‌العابدین(ع) بودند و به دلیل اعتقادات عمیق مردم از احترام خاصی برخوردار بودند. یکی از سادات کیایی به نام سید خورکیا در سال ۶۴۷ هـ.ق در لاهیجان به خاک سپرده شد. در آن زمان، در ایران معمول بود که اولیاء و پیشوایان دین و عرفان را «پادشاه» می‌نامیدند. از این رو، این مکان به دلیل دفن سه نفر از سادات کیایی که به «پادشاه» زمان خود شهرت داشتند، به «چهار پادشاه» معروف شد.

معماری مسجد چهار پادشاهان

پس از سید خورکیا، دو تن دیگر از سادات کیایی به نام‌های سید علی کیا و سید حسین کیا نیز در این مکان دفن شدند. در نهایت، در سال ۷۹۱ هـ.ق، سید رضی کیا، چهارمین پادشاه سادات کیایی، در این مکان به خاک سپرده شد و نام این مکان برای همیشه به «چهار پادشاه» تثبیت شد.

معماری مسجد چهار پادشاهان

مسجد چهار پادشاهان، علاوه بر ارزش تاریخی و فرهنگی، از لحاظ هنری نیز ارزشمند است. این بنا، گنجینه‌ای از هنر و تاریخ است که یادگاری از دوران طلایی حکمرانی کیاییان در گیلان است. بنای اصلی بقعه، به شکل مستطیل با چهار اتاق و یک ایوان است. ایوان در ضلع شمالی قرار دارد و طول آن حدود ۳۰ متر و عرض آن حدود ۵ متر است. اتاق‌های بقعه نیز به شکل مستطیل و با سقف‌های گنبدی هستند.

دیوار و سقف اتاق‌های بقعه از سفال ساخته شده‌اند و ستون‌ها با گچبری‌های زیبایی تزئین شده‌اند. فضای داخلی بقعه، تاریک و دلگیر می‌باشد و این امر بر حالت عرفانی و روحانی آن افزوده است. صندوق‌های چوبی قبور در داخل بقعه، از جمله زیباترین آثار هنری این بنا هستند. این صندوق‌ها به دست هنرمندان بنامی چون علی نجار تبریزی، عبدالکتاب خواجکی کرمانی، محمدبن داود کیا و حسین بن علی صالحی جیلانی ساخته شده‌اند و با نقوش منبت‌کاری و گره‌چینی، جلوه‌ای بی‌نظیر دارند.

مسجد چهار پادشاهان: اثری ارزشمند از تاریخ لاهیجان

در نهایت می‌توان گفت که مسجد چهار پادشاهان لاهیجان، اثری ارزشمند از دوره‌های مختلف تاریخی است که از لحاظ معماری و هنری دارای ویژگی‌های منحصر به فردی می‌باشد. این بنا علاوه بر ارزش تاریخی، از لحاظ مذهبی نیز اهمیت ویژه‌ای دارد و یکی از مکان‌های زیارتی مهم در استان گیلان است. مسجد چهار پادشاه به دلیل ارزش تاریخی و هنری خود، در سال ۱۳۱۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تصویر مسجد چهار پادشاه لاهیجان

پیشنهاد می‌کنیم اگر به بازدید از مکان‌های زیارتی و تاریخی علاقه‌مند هستید، حتماً مطلب معرفی آرامگاه شیخ زاهد گیلانی را مطالعه کنید. در ادامه به برخی از سوالات متداول کاربران درباره‌ی مسجد چهار پادشاه پاسخ داده‌ایم:

مسجد چهار پادشاه کجاست؟

مسجد چهار پادشاه در شهر لاهیجان، استان گیلان واقع شده است. این بنا در محله میدان وحدت و در کنار مسجد جامع و حمام گلشن قرار دارد.

مسجد چهار پادشاه چه اهمیتی دارد؟

مسجد چهار پادشاه از لحاظ تاریخی و مذهبی دارای اهمیت ویژه‌ای است. از لحاظ تاریخی، این بنا از دوره‌های مختلف تاریخی به یادگار مانده است و یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم شهر لاهیجان محسوب می‌شود.

من بردیا هستم، نویسنده‌ی سایت گردشگری دوجینجا. من عاشق شمال ایران هستم و از کودکی در این منطقه زندگی کردم. همیشه دوست داشتم درباره‌ی جاذبه‌های گردشگری شمال ایران بیشتر بدانم و آنها را به دیگران معرفی کنم.