سفره شب یلدا

شب یلدا در رشت : تجربه‌ای متفاوت در شهر همیشه بیدار

شب یلدا یا شب چله، طولانی‌ترین شب سال در نیم‌کره شمالی است که در آخرین روز پاییز و آغاز زمستان جشن گرفته می‌شود. مردم رشت همیشه با عشق و اشتیاق به استقبال این شب می‌روند. آنها معتقدند که شب یلدا، شبی برای دور هم جمع شدن و صله رحم است. در این شب، خانواده‌ها و دوستان دور هم جمع می‌شوند و با خوردن خوراکی‌های مخصوص این شب، خواندن شعر و داستان و بازی و شادی، این شب را جشن می‌گیرند.

چرا رشت برای شب یلدا؟

رشت در شب یلدا نیز حال و هوای خاصی دارد. خیابان‌های شهر با نورهای رنگارنگ تزیین می‌شوند و مردم به خرید و تفریح در شهر می‌پردازند. در این شب، در بسیاری از جاهای دیدنی رشت برنامه‌های ویژه‌ای برای گردشگران و مردم شهر تدارک می‌بینند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

آداب و رسوم یلدایی در رشت

در رشت، شب یلدا با آداب و رسوم خاصی برگزار می‌شود. یکی از این رسوم، پهن کردن سفره شب یلدا است که معمولاً با میوه‌های پاییزی، کونوس (ازگیل)، آجیل، شیرینی، انار و هندوانه تزیین می‌شود. علاوه بر این، در شب یلدا، مردم به قصه‌گویی، شعرخوانی، شاهنامه‌خوانی و تفال به اشعار حافظ می‌پردازند.

سفره زیبا شب یلدا در رشت

یکی از رسوم یلدایی خاص رشت، فال هندوانه است. در این فال، پوست هندوانه را به چهار قسمت تقسیم می‌کنند و هر قسمت را به یک طرف پرتاب می‌کنند. اگر پوست هندوانه به سمت بالا بیفتد، فال خوب است و اگر به سمت پایین بیفتد، فال بد است.

جاهای دیدنی رشت در شب یلدا

در شب یلدا، بسیاری از جاهای دیدنی رشت برنامه‌های ویژه‌ای برای گردشگران تدارک می‌بینند. در ادامه به معرفی برخی از این جاذبه‌ها می‌پردازیم:

میدان شهرداری رشت در یلدا

شهرداری رشت یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر است که در شب یلدا حال و هوای خاصی به خود می‌گیرد. در این شب، میدان شهرداری رشت با نورپردازی‌های زیبا و مجسمه‌های با تم یلدا تزئین می‌شود. همچنین، اجرای موسیقی زنده و نمایش‌های مختلف در این میدان، فضایی شاد و مفرح را برای مردم ایجاد می‌کند.

میدان شهرداری رشت

پارک شهر رشت

پارک شهر رشت در شب یلدا، فضایی پرجنب و جوش و شاد به خود می‌گیرد. غرفه‌های مختلف با خوراکی‌های سنتی گیلانی، مانند انار، هندوانه، آجیل، میوه‌های خشک، شیرینی‌های خانگی و…، فضایی دلپذیر و لذت‌بخش را برای مردم ایجاد می‌کنند. در آرامگاه هوشنگ ابتهاج در پارک قدس، مراسم یلدا به صورت مردمی گرفته می‌شود و مردم در آنجا مشغول به شعرخوانی و یا نواختن سازهایی مثل سنتور، تار و نی می‌شوند.

خرید در بازار رشت در یلدا

بازار رشت در شب یلدا، حال و هوای خاصی دارد. خیابان‌های بازار پر از مردمی است که برای خرید اقلام سفره یلدا به بازار آمده‌اند. مغازه‌ها و غرفه‌های بازار، مملو از انواع میوه‌ها، سبزیجات، آجیل، شیرینی‌ها و سایر خوراکی‌های سنتی گیلانی هستند.

فروش میوه‌های تازه در بازار شهرداری رشت

در بازار رشت، می‌توانید انواع میوه‌های فصل مانند انار، هندوانه، پرتقال، سیب و … را خریداری کنید. انواع شیرینی‌های سنتی گیلانی مانند نان برنجی و نان کشتا نیز در بازار یافت می‌شود.

موزه میراث روستایی گیلان

موزه میراث روستایی گیلان، یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم رشت است که در شب یلدا نیز برنامه‌های ویژه‌ای مانند اجرای موسیقی زنده و نمایش برگزار می‌کند. این برنامه‌ها، فرصتی برای مردم است تا در کنار خانواده و دوستان خود، از هنر و فرهنگ گیلان لذت ببرند.

رستوران های یلدایی در رشت

در شب یلدا، بسیاری از کافه‌ها و رستوران‌های رشت نیز برنامه‌های ویژه‌ای برای گردشگران تدارک می‌بینند. در ادامه به معرفی برخی از این کافه‌ها و رستوران‌ها می‌پردازیم:

 • کاروانسرای شاه عباسی رشت: کاروانسرای شاه عباسی رشت یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم رشت است که در شب یلدا نیز برنامه‌های ویژه‌ای مانند اجرای موسیقی زنده و نمایش برگزار می‌کند.
 • رستوران رازقی: رستوران رازقی یکی از معروف‌ترین رستوران‌های رشت است که در شب یلدا نیز با منوی ویژه‌ای از غذاهای سنتی گیلانی پذیرای گردشگران است.
 • رستوران شکم ‌الملوک: رستوران شکم ‌الملوک یکی دیگر از رستوران‌های معروف رشت است که در شب یلدا نیز با منوی ویژه‌ای از غذاهای سنتی گیلانی پذیرای گردشگران است.

بهترین کافه های رشت در یلدا

در میان کافه‌های رشت، برخی از کافه‌ها در شب یلدا برنامه‌های ویژه‌ای مانند اجرای موسیقی زنده، برگزاری مسابقات و قرعه‌کشی برگزار می‌کنند. در ادامه به معرفی برخی از این کافه‌ها می‌پردازیم:

 • کافه آدرس: کافه آدرس یکی از کافه‌های معروف رشت است که در شب یلدا با با تم خاص یلدایی پذیرای گردشگران است.
 • کافه دوک: کافه دوک یکی دیگر از کافه‌های معروف رشت است که در شب یلدا با منوی ویژه و دکور مخصوص یلدا، پذیرای میهمانان است.
 • کافه وایت لاین: کافه وایت لاین یکی دیگر از کافه‌های معروف رشت است که در شب یلدا با منوی ویژه‌ای از نوشیدنی‌ها و غذاهای یلدایی پذیرای گردشگران است.

شب چله در شهر شب زنده‌داران

رشت در شب یلدا یکی از بهترین مقاصد گردشگری در ایران است. در این شب، شهر رشت با حال و هوای خاصی همراه است و بسیاری از جاذبه‌های گردشگری رشت برنامه‌های ویژه‌ای برای گردشگران تدارک می‌بینند. اگر قصد دارید شب یلدا را در رشت سپری کنید، می‌توانید از جاذبه‌های گردشگری رشت و کافه‌های دنج آن دیدن کنید.

 • کدام جاذبه‌های گردشگری رشت در شب یلدا برنامه‌های ویژه‌ای دارند؟

در شب یلدا، بسیاری از جاذبه‌های گردشگری رشت برنامه‌های ویژه‌ای مانند نورپردازی، اجرای موسیقی زنده، نمایش، برگزاری مسابقات و قرعه‌کشی برگزار می‌کنند. برخی از این جاذبه‌ها عبارتند از:

 • شهرداری رشت
 • خیابان علم الهدی
 • پارک شهر رشت
 • بازار رشت
 • موزه میراث روستایی گیلان
 • کاروانسرای شاه عباسی رشت

 • بهترین زمان برای رفتن به رشت در شب یلدا چه زمانی است؟

بهترین زمان برای رفتن به رشت در شب یلدا، بعد از ساعت 6 عصر است. در این زمان، شهر رشت با نورپردازی‌های زیبا تزیین شده است و بسیاری از جاذبه‌های گردشگری رشت برنامه‌های ویژه‌ای برگزار می‌کنند.

من بردیا هستم، نویسنده‌ی سایت گردشگری دوجینجا. من عاشق شمال ایران هستم و از کودکی در این منطقه زندگی کردم. همیشه دوست داشتم درباره‌ی جاذبه‌های گردشگری شمال ایران بیشتر بدانم و آنها را به دیگران معرفی کنم.