بقعه دانای علی رشت کجاست | عکس و تاریخچه آرامگاه

گیلان، رشت، خیابان آیت الله طالقانی (بیستون)، نرسیده به سه‌راه رجایی (رشتیان)
مسیریابی بقعه دانای علی در نقشه

بقعه دانای علی رشت از مهم‌ترین جاذبه‌های مذهبی و گردشگری این شهر به شمار می‌آيد که هر ساله گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند. این بقعه به دلیل داشتن معماری متفاوت و موقعیت مکانی خاص خود، یک گزینه عالی برای زائران و گردشگرانی است که عازم رشت هستند. در این متن قصد داریم اطلاعات کاملی را در مورد مقبره دانای علی به شما عزیزان ارائه بدهیم. اگر در این رابطه کنجکاو هستید، ادامه متن را به هیچ وجه از دست ندهید.


آدرس و مسیریابی آرامگاه دانای علی

وقتی که صحبت از آرامگاه‌های متبرکه در شهر رشت به‌میان می‌آید، بقعه دانای علی همواره به عنوان یکی از مهم‌ترین گزینه‌های موجود شناخته می‌شود. برای دسترسی به این بقعه باید از سبزه میدان رشت به سمت خیابان آیت الله طالقانی(یا همان خیابان بیستون) بروید و مسیر را ادامه دهید تا به سه سراهی رجایی (رشتیان) و سپس به محله چمارسرای برسید. در همین نقطه می‌توانید آرامگاه دانای علی را مشاهده کنید که با معماری متفاوت خود همانند یک میدان در بین دو خیابان بنا شده.


معماری بسیار زیبای آرامگاه

از مهم‌ترین ویژگی‌های مربوط به بقعه دانای علی رشت که باید به آن اشاره کنیم، معماری بسیار زیبای آن است. کاشی‌‌کاری‌های سنتی و اسلامی در کنار گنبدی با معماری متفاوت موجب گردیده تا از بنای این بقعه به عنوان یکی از مهم‌ترین بناهای مذهبی و گردشگری در شهر رشت یاد شود.

گنبد موجود بر روی این بقعه با تمامی گنبدهای محدبی که تا کنون دیده‌ای فرق دارد. این گنبد به جای یک طراحی گرد و ساده از طراحی زاویه‌دار بهره می‌برد که خود یک عامل جذابیت آن می‌باشد. سه مثلث بزرگ به درون فرو رفته‌اند در کنار یکدیگر قرار دارند و گنبد این آرامگاه را تشکیل می‌دهند. در بخش زیرین گنبد نیز یک بخش مسطح به شکل مستطیل قرار دارد که عملاً سقف آرامگاه محسوب می‌شود.

در بخش ورودی مقبره، یک دروازه ساده به شکل طاق قرار دارد. دور تا دور بقعه دانای علی متشکل از حفاظ‌هایی با نور پردازی و سیستم روشنایی خاص است.

اگر به درون بقعه دانای علی رشت وارد شوید، مجذوب کاشی‌کاری‌های اسلامی دور تا دور آن خواهید شد. این مقبره دارای ضریحی زیباست که با بهره‌گیری از نقوش ایرانی و اسلامی طراحی و زیبایی چشمگیری دارد. یک چلچراغ خاص و بی‌نظیر در بالای این حرم قرار دارد که روشنایی محیط درونی را تأمین می‌کند.

بخش پایینی ضریح، با سنگ مرمر آراسته شده و کل فضای داخلی با فرش‌هایی زیبا پوشانده شده است. این مکان شامل دو بخش مخصوص زنان و مردان است که هر کدام دارای درب ورودی مستقلی هستند. رنگ فیروزه‌ای که به واسطه کاشی‌کاری‌های اسلامی، محیطی کاملاً زیارتی و معنوی را برای بازدید کنندگان فراهم گردیده است.


این بقعه متلعق به چه کسی است؟

زیارتگاهی که از آن صحبت می‌کنیم متعلق به یکی از بزرگ‌ترین عالمان شهر رشت می‌باشد. این شخص با نام دانای علی در سال ۱۲۱۲ هجری قمری به دنیا آمد. اطلاعات حاصله نشان می‌د‌هند که محل تولد دانای علی روستای سیاه اسطلخ رشت بود.

دانای علی به عنوان یک عالم بزرگ و پاکدامن در شهر رشت شهرت فراوانی داشت. او به لقب “دانا” شهرت یافت، زیرا با علم و دانش خود توانست مشکلات افراد مختلفی را زمان خود حل کند. او یک فرد برجسته به‌حساب می‌آید و بازدید از مقبره‌اش بدون شک یک تجربه عرفانی عالی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

برخی از افراد معتقدند که دانای علی توانایی حضور در همه زمان‌ها و مکان‌ها را داشته است. به عبارت دیگر، او می‌توانست در هر زمان و مکانی حاضر و به عبادت بپردازد. این داستان استثنایی باعث شد که دانای علی را از سایر عرفانیان هم‌دوره‌اش تمایز دهند.

از علت فوت دانای علی اطلاعات خاصی در دسترس نیست. در واقع هیچ سند یا مدرک خاصی که بتوان به طور کامل به آن اطمینان کرد در این زمینه وجود ندارد.


ساخت بنای مقبره دانای علی

از تاریخ ساخت بنای بقعه دانای علی رشت نیز اطلاعات مشخصی در دسترس نیست. این بنا به وسیله آجر ساخته شده است. کل مساحت این بقعه حدوداً نود متر است و به همین دلیل از آرامگاه‌های کوچک شهر رشت محسوب می‌شود. مهم‌ترین شاخصه این بنا همان گنبد خاصی است که در بخش‌های قبل نیز به آن اشاره کردیم و طرحی شبیه به کلاه درویشی دارد.


بازدید رایگان از بقعه دانای علی

برخلاف تصور بسیاری از افراد به منظور بازدید از بقعه دانای علی رشت نیازی به پرداخت هزینه وجود ندارد. شما عزیزان می‌توانید به راحتی با مراجعه به محل قرارگیری این بقعه وارد آن شوید و از ضریح این عالم دیدن کنید. توجه داشته باشید که محدودیت خاصی از نظر زمان بازدید نیز وجود ندارد و این بقعه در کل شبانه‌روز قابل دسترسی خواهد بود.

بازدید از این زیارتگاه در زمان‌هایی همچون روزهای مربوط به مراسم‌های مذهبی از اهمیت بالایی برخوردار است و افراد زیادی همین بقعه را به عنوان محل زیارتی خود انتخاب می‌کنند. بنابراین، اگر در چنین روزهایی به بقعه دانای علی مراجعه می‌کنید چنین موردی را حتماً در نظر داشته باشید


سخن پایانی

استان گیلان محل پرورش بسیاری از عالمان ایران بوده است. دانای علی نیز از همین عالمان به شمار می‌آيد که به علت معرفت و دانایی از احترام بالایی برخوردار بود. آرامگاه دانای علی رشت که در خیابان طالقانی و در سه راه رجایی قرار گرفته است هر ساله توسط طیف عظیمی از گردشگران و زائران مورد بازدید قرار می‌گیرد.

با حضور در این زیارتگاه قطعاً یک تجربه زیارتی بی‌نظیر را کسب خواهید کرد. بنابراین، اگر به دنبال پیدا کردن یکی از بهترین بقعه‌های شمال کشور هستید، حتماً این آرامگاه محترم را در نظر داشته باشید و از آن دیدن کنید.


سوالات متداول

معماری بقعه دانای علی چگونه است؟

بقعه دانای علی بنایی آجری با گنبدی مخروطی شکل است. در نمای بیرونی بقعه، کاشی‌کاری‌های زیبایی به چشم می‌خورد.

دلیل اهمیت بقعه دانای علی چیست؟

آرامگاه دانای علی یکی از جاذبه‌های مذهبی و گردشگری شهر رشت است. این بقعه مورد احترام بسیاری از مردم رشت و سایر نقاط ایران است.

تاریخ ساخت بقعه دانای علی چه زمانی است؟

مقبره دانای علی در دوره قاجاریه ساخته شده است.

در دوجینجا، ما قصد داریم شما را به سفری به گیلان دعوت کنیم. در این سفر، باهم به تک تک کافه‌ها، روستاها، جاذبه‌های تاریخی و دیدنی‌های زیبای این استان سفر می‌کنیم.