بازار رشت در نوروز ۱۴۰۳

یکی از بااصالت‌ترین و زیباترین شهرهای ایران که تمام هموطنانمان را به خود جذب می‌کند، شهر رشت است. این شهر تاریخی و پرآوازه، سالانه میزبان تعداد کثیری از گردشگران است و تمام گردشگران نیز می‌دانند که معروف‌ترین جاهای دیدنی رشت، بازار بزرگ رشت است. این بازار که بزرگ‌ترین بازار روباز کشور لقب گرفته، مکانی است که خرید را با حال‌وهوای خود برای بازدیدکنندگانش خاص می‌کند؛ به‌خصوص اگر شب عید به بازار رشت مراجعه کنید.

بوی عید در این بازار مانند سابق به مشام می‌رسد و مغازه‌ها و کاروانسراهایی که در این بازار وجود دارند، در کنار گویش گیلکی صاحب‌مغازه‌ها، آرامش خاصی را به توریست‌های آن منطقه القا می‌کنند. در این مقاله از دوجینجا قصد داریم تا حال‌وهوای بازار بزرگ رشت در شب عید را برای شما بیان کنیم.

عید نوروز برای گیلانی‌ها

با آمدن بهار و سال نو در تمامی نقاط کشور جشن و پایکوبی برپاست و هر شهر با توجه به رسم‌ورسومات خود عید نوروز را جشن می‌گیرند. حال مردم گیلان نیز با روحیات فرهنگی خودشان آمدن بهار را گرامی می‌دارند. مردم گیلان شور و اشتیاق زیادی برای سال نو دارند، به طوری که طبق رسومات گذشته، در نزدیکی فروردین ماه نوروزخوانی می‌کنند. این رسم در روزهای پایانی سال انجام می‌شد و امروزه نیز کم و بیش رواج دارد. گذشتگان بر این باور بودند که نوروزخوانی نماد ورود خیر و برکت به زندگی است.

حال‌وهوای بازار بزرگ در عید

هر تصویری که از بازار رشت در فیلم‌ها و سریال‌ها دیدید را تصور کنید؛ همان بازار دلباز با بساط میوه‌فروشی که در طول بازار پهن شده است، سبزی‌فروش‌ها سبزی‌های خود را به حراج گذاشتند، مغازه‌دارهای باصفا باقی پول را به مشتریان می‌دهند، صدای نواختن سازهای سنتی گوش‌هایتان را نوازش می‌کند و…در شب سال نو، بازار رشت غرق در رنگ و بوی سال نو، میزبان مناظر جذابی است؛

انبوهی از سبزه‌های عید که داخل سبدهای رنگارنگ روی هم چیده شده‌اند، تشت‌های بزرگ که در آن‌ها ماهی‌های قرمز شنا می‌کنند، بساط هفت‌سین و تخم‌مرغ‌های رنگی که منظره پیش چشم شما را زیباتر می‌کنند، حاجی‌فیروزی که تنبک به دست شعر ارباب خودم سلام علیکم را می‌خواند، چانه‌زنی مردم با فروشندگان به بهانه شب عید و ازدحامی از جمعیت که با آمدن سال نو بازار رشت را زیبا کرده‌اند. با رسیدن سال نو و عید نوروز، اهالی رشت نیز با رونق گرفتن بازار حالشان خوب می‌شود، دیگر چه برسد به گردشگران!

رنگ و بوی عید در بازار بزرگ

همانطور که در بالا ذکر شد، حال‌وهوای عید در بازار رشت کاملاً مشهود است و با قدم گذاشتن در داخل بازار، شور و ذوق زندگی شما را فرا می‌گیرد. بوی شیرینی‌های تازه، بوی خوش سنبل، سیر، سنجد و سمنوی تازه، صنایع دستی نوروزی، همه و همه حسی از گذشته را به شما القا می‌کنند و می‌توانید بوی بهار را حس کنید. تازه اگر خوش شانس باشید و در روزی که به بازار رشت مراجعه می‌کنید، نم نم باران بزند و بوی گل و گیاه مغازه‌داران مشامتان را پر کند، که هیچ!

خرید عید در بازار بزرگ رشت

اصولاً افرادی که به بازار بزرگ مراجعه نکرده‌اند، آن را محلی برای خرید مایحتاج خانه تقریباً مانند تره‌بار می‌دانند. ولی مغازه‌هایی که لباس‌های دخترانه یا پسرانه می‌فروشند، رونق بالایی به این بازار روباز بخشیده‌اند. درواقع، کسی که به بازار رشت مراجعه می‌کند، می‌تواند تمامی نیازهای خود را برای عید نوروز، از لحاظ خوراک و پوشاک رفع کند.

برای سفره هفت سین، می‌توانید تمامی سین‌های سفره را خریداری کنید: سبزه یا گل داخل سفره هفت سین به شما چشمک می‌زند، ماهی قرمز، لباس‌های میهمانی و حتی برای شام شب عیدتان نیز می‌توانید ماهی‌های تازه خریداری کنید!


تجربه خرید در بازار رشت :

در سفری که به همراه خانواده به شهر فرهنگی رشت داشتیم، علاوه بر بازدید از مکان‌های تفریحی و طبیعی، به بازار رشت هم سری زدیم. مادرم ملزومات سال نو مانند سمنو، سنجد و تخم‌مرغ‌های رنگی را خرید. پدرم که مجذوب سیرهای بازار شده بود، کیسه‌ای سیر خرید و گفت: “یادمان باشد وقتی برگشتیم سیرترشی هم درست کنیم.” او در مغازه صنایع دستی، یک ست چوبی شامل چوب‌سیگار و فندک برای خود خرید. من هم چند دست پیراهن و یک شلوار از یک بوتیک لباس خریدم. فروشنده هم که فهمید مسافر هستیم، خیلی صمیمی برخورد کرد حتی چند بار هم با من و پدرم شوخی کرد و خنده به لب‌هایمان آورد

در حین گشت و گذار، چشممان به یک دست‌فروش افتاد که رشته خوشکار سرخ می‌کرد. پدرم 4 تا رشته خوشکار خرید و مرد گاریچی که فهمید اهل رشت نیستیم، گفت: “خیلی خوش آمدید به شهرما، این چهارتا هم یادگار یک پیرمرد رشتی به شما!” پدرم هرچقدر خواست پول بدهد، مرد دست‌فروش با لحجه شیرین گیلکی گفت: “مهمان ما هستید حاج‌آقا، مهمان ما هستید!”

وقتی از بازار رشت بیرون آمدیم همه ما از این‌همه میهمان نوازی و حس خوبی که از آن‌جا گرفتیم متحیر بودیم. از آن سال به بعد، یکی از بهترین خاطره‌های من در ذهنم ثبت شد.


بازار رشت در شب عید: رنگ و بویی دیگر از سال نو

این بازار در شب عید حال‌وهوای دیگری دارد، این را از من بشنوید که به عنوان مسافر تجربه حضور در در این مکان را دارم. در واقع تیم دوجینجا خیلی اصرار داشت که مقاله‌ای جهت توصیف رنگ و بوی سال نو در رشت برای شما آماده کند، ولی تا زمانی که پا در این بازار نگذارید و تصاویری که بیان کردم را به چشم نبینید، متوجه آرامشی که می‌گویم نخواهید شد پس امیدوارم این مقاله در هنگام تصمیم‌گیری‌های سفر شما مفید باشد و شما نیز آخر سال بی‌نظیری را در بازار بزرگ رشت تجربه کنید.

من می‌نویسم، شما تصور کنید! در دوجینجا اسکرول به اسکرول همراه شما هستیم تا با کوچه‌ها، خیابان‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها و مراکز دیدنی رشت و گیلان آشنا شوید.