خانه ابریشمی رشت

استان گیلان، رشت، خیابان مطهری به سمت میدان صیقلان، کوچه میرزا خلیل
ساعت بازدید از ۸ صبح تا ۲ ظهر
مسیریابی خانه ابریشمی در نقشه

یکی از خانه‌های قدیمی رشت و یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر که از نظر معماری ارزش بسیار بالایی دارد خانه ابریشمی نام دارد. خانه ابریشمی رشت یکی از جاهای دیدنی رشت است که در سفر خود به این شهر می‌توانید از آن بازدید کنید.

خانه ابریشمی هم اکنون در اختیار بنیاد نخبگان استان گیلان قرار دارد. اما هنوز هم بخش‌هایی از آن قابل بازدید است. اگر بتوانید از این خانه به طور کامل بازدید کنید توانسته‌اید یکی از بهترین و زیباترین جاذبه‌های گردشگری و تاریخی استان گیلان را ببینید. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید به این خاطر که می‌خواهیم به معرفی کامل خانه ابریشمی رشت بپردازیم.


شرایط، ساعات بازدید و هزینه بازدید خانه ابریشمی رشت

برای بازدید از خانه ابریشمی رشت، بهتر است در ساعات کاری و اداری به این مجموعه مراجعه کنید. زیرا در ساعات غیر کاری، این مجموعه بسته است و حتی دیدن حیاط آن نیز امکانپذیر نیست. همچنین، ورود به این جاذبه گردشگری رایگان است.


آدرس و مسیرهای دسترسی خانه ابریشمی رشت

خانه ابریشمی در جنوبی‌ترین ضلع میدان صیقلان و در خیابان مطهری قرار دارد. برای دسترسی به این خانه، باید از خیابان مطهری به سمت میدان صیقلان حرکت کنید. و پس از گذر از کوچه میرزا خلیل، خانه ابریشمی رشت را در سمت چپ خود خواهید دید. این خانه دارای درب‌های متعددی است و درب دوم آن در فاصله صد متری جلوتر از کوچه میرزا خلیل قرار دارد.


تاریخچه خانه ابریشمی رشت

این خانه در دوره قاجار و زمان حکومت ناصرالدین شاه به دست حاج میر اسماعیل حاکمی، کلانتر شهر، ساخته شد. برخی منابع هم ادعا می‌کنند که پسرش، قاسم حاکمی، آن را ساخته است. خانه به نام خود حاج میر‌اسماعیل حاکمی شناخته شده بود، اما در سال‌های بعد، پس از فروش آن به حاج میرزا احمد ابریشمی، به نام خانه ابریشمی رشت معروف شد. این عمارت زیبا و باشکوه همچنان به عنوان یکی از جاذبه‌های توریستی شهر رشت شناخته می‌شود.

در سال ۱۳۷۹، خانه ابریشمی رشت در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد. پس از تحویل آن به میراث فرهنگی، خانه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. بخش‌هایی که به علت استهلاک و مرور زمان خراب شدند را از نو بازسازی کردند.

مثلاً، سرشیرها، تخته‌های کف بالکن، رنگ‌ها و سفال‌های فرسوده جایگزین شدند. امروز، این خانه تاریخی به عنوان یک مرکز اداری در اختیار بنیاد امور نخبگان استان گیلان قرار دارد. متأسفانه، بازسازی‌های غیر اصولی باعث شد که بنا تا حدودی آسیب ببیند، اما با این حال هنوز زیبایی‌های فراوانی دارد که می‌توانید از نزدیک آن‌ها را ببینید.


معماری خانه ابریشمی

یکی از دلایلی که خانه ابریشمی به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم رشت شناخته شده، زیبایی و ظرافت طراحی بناست. این خانه در زمینی به وسعت ۲۰۰۰ متر مربع ساخته شده و زیربنای آن نیز ۶۵۰ متر مربع است.

حیاط خانه با درختان قدیمی، تنومند و حوض زیبایی که همیشه پر از آب است، بسیار دل نشین به نظر می‌رسد. از داخل حیاط، نمای بیرونی ساختمان را می‌توان دید که در دو طبقه ساخته شده است. هر طبقه دارای هشت اتاق است و طبقه دوم، درست همان قسمت جادویی خانه ابریشمی است. در طبقه دوم خانه ابریشمی، دو بخش مهم به نام تالار آینه و چینی خانه قرار دارند که از تمامی زوایای منزل دیده نمی‌شوند. در این بخش‌ها، مجموعه‌ای از ظروف بسیار زیبا و آثار ارزشمند قرار دارند که به روی عموم باز نمی‌شوند.

تالار آینه خانه، دارای دوازده طاقچه است که به صورت نیم دایره شکل داده شده‌اند. درون هر طاقچه با یک دایره پوشانده شده و قرنیزهای آن تا ارتفاع یک متر به پایین‌ترین قسمت طاقچه‌ها ادامه پیدا می‌کند و از جنس مرمر ساخته شده است.

اگر چه در این ساختمان تاریخی و بسیار زیبا، جاذبه‌های ظریف و متعددی برای تماشا و لذت بردن وجود دارد، اما هیچ کدام به پای تابی که از یک درخت کهنسال و تنومند آویزان شده و مربوط به سال‌های بسیار دور است، نمی‌رسد. همانطور که قبلاً گفته شد، متأسفانه این خانه بسیار زیبا تحت تأثیر اداری شدن، برخی از زیبایی‌ها و ظرافت‌های خود را از دست داده است. با این حال، هنوز هم از حیث معماری، یکی از ارزشمندترین آثار تاریخی استان گیلان به شمار می‌رود.


سخن پایانی

در این مقاله به معرفی یکی از خانه‌های قدیمی رشت یعنی خانه ابریشمی پرداختیم. اگر شما هم از دیدن جاذبه‌های تاریخی و گردشگری کشور نهایت لذت را می‌برید پیشنهاد می‌شود در سفر خود به شهر رشت حتماً سری به خانه ابریشمی که یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی رشت به شمار می‌رود بزنید.


سوالات متداول

خانه ابریشمی رشت چیست؟

خانه ابریشمی رشت یک جاذبه تاریخی و گردشگری در شهر رشت است. این ساختمان زیبا در قلب بافت قدیمی شهر واقع شده و به عنوان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری رشت شناخته می‌شود.

اهمیت خانه ابریشمی رشت به چه علت است؟

این خانه در سال ۱۳۷۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است. این ساختمان تاریخی جذاب برای گردشگران و علاقمندان به فرهنگ و تاریخ قابل دیدن است. در طول سال، تعداد زیادی گردشگر از ایران و سراسر جهان به خانه ابریشمی رشت سفر می‌روند تا از زیبایی و تاریخچه این مکان لذت ببرند.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به سفر و گردشگری علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنم در این سفر، با دوجینجا همراه بشید تا با هم به تک تک جاذبه‌های گردشگری و دیدنی‌های گیلان سفر کنیم.