پیرسرا رشت کجاست؟ همه چیز درباره این محله‌ی قدیمی

استان گیلان، رشت، سبزه میدان، خیابان پیرسرا(خیابان صنایع دستی)
مسیریابی محله پیرسرا رشت در نقشه

پیرسرا، محله‌ای قدیمی و با بافت تاریخی در مرکز شهر رشت است که به دلیل وجود مغازه‌های صنایع دستی، به مکانی مهم برای خرید صنایع دستی رشت تبدیل شده است. این محله در گذشته، محل فعالیت هنرمندان چوب و خراطان بوده است و امروزه نیز تعداد محدودی از این هنرمندان در این محله مشغول به فعالیت هستند.


آدرس و مسیر‌های دسترسی به پیرسرا رشت

خیابان پیرسرا از سبزه میدان آغاز می‌شود و تا خیابان سردار جنگل ادامه دارد. این محله همچنین از طریق خیابان‌های بیستون، خیابان سام و کوچه‌پس‌کوچه‌های خیابان لاکانی نیز قابل دسترسی است. برای دسترسی راحت‌تر از لینک لوکیشن پیرسرا رشت استفاده کنید.


پیرسرا، محله‌ای قدیمی و جذاب در رشت

پیرسرا، محله‌ای قدیمی و با اصالت در شهر رشت است. این محله بین رودخانه‌های زرجوب و گوهر رود قرار دارد و قدمت آن به دوره ساسانی می‌رسد. بافت قدیمی و تاریخی پیرسرا، آن را به یکی از جذاب‌ترین محله‌های رشت تبدیل کرده است.

در دوران قاجار، برخی از اهالی فومن به رشت مهاجرت کردند و تعدادی از آنها در محله پیرسرا ساکن شدند. نام این محله نیز به دلیل زندگی پیرمردی دانا در این منطقه، آقا‌پیرسرا نامگذاری شده است.

امروزه، پیرسرا به یکی از مراکز مهم تولید و فروش صنایع دستی گیلان تبدیل شده است. در این محله، می‌توانید انواع صنایع دستی، از جمله سفال، حصیر، چوب‌کاری و … را پیدا کنید.

خانه‌ های قدیمی پیرسرا

پیرسرا، یکی از محله های قدیمی رشت است. این محله، با وجود خانه‌های قدیمی و سرسبز، حال و هوای سنتی و نوستالژیکی را به رشت بخشیده است.

با وجود اینکه خیابان پیرسرا به مرکز شهر و سبزه میدان رشت بسیار نزدیک است، با گذر زمان همچنان بافت قدیمی خود را حفظ کرده است. این محله با خانه‌های قدیمی و تزئینات چوبی، یادآور دوران گذشته می‌باشد.

اگر علاقه‌مند به تاریخ و فرهنگ گیلان هستید، حتماً از پیرسرا دیدن کنید. این محله، با قدمتی که به دوره ساسانی می‌رسد، یکی از مهم‌ترین مراکز تاریخی رشت است.


بازار پیرسرای رشت

اگر در خیابان پیرسرای رشت قدم بزنید، گنجینه‌ای از صنایع دستی گیلان را خواهید دید. صنایع حصیری، ابزار و هنر چوبی، ظروف سفالی، وسایل تزئینی هنری، گوشه‌ای از سوغات این منطقه است. سوغاتی‌های پیرسرا رشت مطمئنا هر گردشگری را مجذوب خود می‌کند. اگر به رشت سفر کرده‌اید و قصد خرید صنایع دستی را دارید، حتما از پیرسرا بازدید کنید.


حمام قدیمی در پیرسرا رشت

یکی از آثار تاریخی و ارزشمند این محله، حمام گلزار رشت است؛ این حمام، از قدیمی‌ترین حمام‌های رشت بوده که در دوران قاجار و در زمان پادشاهی احمد شاه بنا شد. حمام پیرسرا در رشت را با مرمت و تغییر کاربری می‌توان احیا کرد؛ اما در حال حاضر تنها سردر آن ثبت ملی شده است.

کاشی کاری‌های بی‌نظیر این حمام، بالای طاق و کناره‌های درب ورودی نصب شده‌اند. بی‌شک این آثار باستانی و زیبا نظرهر مسافری را به خود جلب می‌کند.

باشگاه بوکس در خیابان پیرسرا

هیئت بوکس استان گیلان، یکی از فعال‌ترین هیئت‌های ورزشی در گیلان است. این هیئت، در خیابان پیرسرا و نزدیکی مسجد پیرسرا قرار دارد.

مسابقات بوکس شهری و باشگاهی رشت، به‌طور منظم در این مکان برگزار می‌شود. این مسابقات، فرصتی برای استعدادیابی و پرورش ورزشکاران بوکس در استان گیلان است.


بازدید از محله پیرسرای رشت

در نهایت به شما پیشنهاد می‌کنیم برای بازدید از پیرسرا، بهتر است صبح زود یا عصر به این محله بروید تا از شلوغی جمعیت جلوگیری کنید. بعداز بازدید از این محله قدیمی و با صفا که اصالت و بافت قدیمی رشت را نشان می‌دهد، از جاذبه‌های اطراف آن نیز دیدن کنید.

  • موزه مردم‌شناسی رشت، به معرفی فرهنگ و آداب و رسوم مردم گیلان اختصاص دارد. این موزه، در نزدیکی پیرسرا قرار دارد.
  • سبزه میدان رشت، یکی از مهم‌ترین میدان‌های شهر رشت، محل برگزاری بسیاری از مراسم و جشنواره‌های شهر رشت است.
  • خانه میرزا کوچک خان جنگلی رشت، موزه‌ای است که به زندگی و مبارزات میرزا کوچک خان جنگلی، رهبر جنبش جنگل در گیلان، اختصاص دارد. این موزه، در نزدیکی پیرسرا قرار دارد.

علاوه بر این جاذبه‌ها، در پیرسرا و خیابان‌های اطراف آن، می‌توانید از کلی فروشگاه بزرگ برای خرید سوغاتی و صنایع دستی گیلان استفاده کنید.

در دوجینجا، ما قصد داریم شما را به سفری به گیلان دعوت کنیم. در این سفر، باهم به تک تک کافه‌ها، روستاها، جاذبه‌های تاریخی و دیدنی‌های زیبای این استان سفر می‌کنیم.