کلیسای مسروپ مقدس رشت کجاست؟ | آدرس + عکس

گیلان، رشت، میدان شهرداری،‌ ابتدای خیابان سعدی
مسیریابی کلیسای مسروپ در نقشه

کلیسای مسروپ مقدس در شهر رشت، به عنوان یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای گیلان، نمادی از هم‌زیستی صلح‌آمیز مردم این منطقه با جامعه مسیحی ارامنه است. این کلیسا با قدمتی تاریخی و زیبایی فراوان، جاذبه‌ای برای بازدیدکنندگان محلی و گردشگران است. کلیسای مسروپ مقدس رشت با ساختار معماری خاص و طراحی زیبا، معروف به منطقه‌ای است که هر ساله جمعیت زیادی از گردشگران را به سوی خود جذب می‌کند.

بازدید از کلیسای مسروپ مقدس رشت فرصتی منحصر به‌ فرد برای شناخت بیشتر از فرهنگ، آیین و زندگی مسیحیان ارامنه است. در این محل مقدس، آثار هنری و معماری ارزشمندی قرار دارند که نشانگر تاریخ و هویت فرهنگی این جامعه هستند.


آدرس و ساعت بازدید کلیسای مسروپ مقدس رشت

کلیسای مسروپ مقدس رشت، یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم این شهر است که با معماری چشم‌نواز خود، یادآور کلیساهای رومی کاتولیک در منطقه خاورمیانه است. این کلیسا در سال ۱۳۴۵ خورشیدی بازسازی شد و در سال ۱۳۸۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

اگر می‌خواهید از کلیسای مسروپ مقدس رشت بازدید کنید، باید به میدان شهرداری رشت بروید و کلیسا در ابتدای خیابان سعدی، روبروی استانداری سابق واقع شده است. کلیسا همه روزه به غیر از یکشنبه‌ها از ساعت ۸ الی ۱۷ پذیرای بازدیدکنندگان است.


تاریخچه کلیسای مسروپ مقدس رشت

این کلیسا در ابتدا در بازار بزرگ رشت واقع شده بود. اما پس از وقوع حادثه آتش‌سوزی که به دنبال خروج میرزا کوچک خان از رشت و کودتای بالشویک‌ها اتفاق افتاد، این کلیسا به همراه مدرسه ارامنه به طور کامل سوخت. بعد از گذشت ۳۴ سال، در سال ۱۳۴۵ شمسی، این کلیسا در خیابان سعدی بازسازی شد و در تاریخ ۷ اسفند ۱۳۸۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

این اقدام نشانگر تلاش‌های بی‌وقفه برای حفظ و احیای میراث‌های فرهنگی و تاریخی ارامنه و جامعه آنان است. با احداث کلیسای مسروپ مقدس در مکان جدید، ارتباط این جامعه با تاریخ و ریشه‌های خود تقویت شد و برای مردم نیز یک نماد ارزشمند از هویت و تعالی فرهنگی است.بخش‌های دیگر کلیسای مسروپ مقدس رشت

در این کلیسا بخش‌های دیگری نیز یافت می‌شود که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد. یکی از این بخش‌ها، کلاس‌های درسی است که در گذشته به دلیل جمعیت بالای مسیحیان ساکن در شهر رشت، در این کلیسا برگزار می‌شدند. امروزه با کاهش چشمگیر جمعیت ارامنه در این شهر، چنین کلاس‌هایی دیگر برگزار نمی‌شوند. با قدم زدن در این کلاس‌های درس، با گذشته پر فراز و نشیب آموزش مسیحیان در این منطقه آشنا می‌شوید.

عکس عمارت آوادیس در رشت
عکس عمارت آوادیس در رشت

علاوه‌براین، یک آشپزخانه زیبا در این مکان وجود دارد که در آن غذاهای ارمنی تهیه و پخت می‌شود. طعم و بوی این غذاها به یادگاری دلنشین از فرهنگ و آشپزی ارمنی تبدیل شده است. با ورود به این آشپزخانه، علاوه بر لذت طعم‌های منحصربه‌فرد، به فرایند آماده‌سازی و پخت غذاهای ارمنی آشنا خواهید شد.

بخش با اهمیت و زیبای دیگر این مکان، کتابخانه کلیسا است. در این کتابخانه، شما با کتب تاریخی و ارزشمندی روبرو خواهید شد. این کتب به صورت دستی و با ارزش فرهنگی و تاریخی بی‌شماری نوشته شده‌اند. نمونه‌هایی از این کتب که تعداد کمی از آن در سراسر دنیا یافت می‌شوند، در این مکان نگهداری می‌شوند.


مکان‌های اطراف کلیسا

شما می‌توانید علاوه بر خود کلیسا، مکان‌های فرهنگی و تاریخی نزدیک آن را نیز ببینید. این مکان‌ها شامل مدرسه ارامنه با تاریخچه فرهنگی و عمارت خواجه آوادیس با معماری خیره‌کننده و بی‌نظیر هستند. عمارت خواجه آوادیس با زیبایی و شکوه خاص خود، شاهکاری از معماری و هنر بومی گیلان و اروپایی است که از زمان‌های قدیم جلوه‌های فرهنگی و هنری بی‌مانندی را به رشت عزیزمان هدیه کرده است. این مکان بدون شک یکی از خاص‌ترین جاذبه‌های دیدنی رشت به‌شمار می‌رود.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به سفر و گردشگری علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنم در این سفر، با دوجینجا همراه بشید تا با هم به تک تک جاذبه‌های گردشگری و دیدنی‌های گیلان سفر کنیم.