سوغات لاهیجان : از چای و کلوچه تا صنایع دستی

اگر به لاهیجان سفر کرده‌اید، برای اطرافیانتان چه سوغاتی می‌آورید؟ قطعا چای، کلوچه یا برنج! ولی سوغات شهر لاهیجان صرفاً به این 3 قلم جنس خاتمه پیدا نمی‌کند و غذاها یا صنایع دستی محلی این شهر می‌تواند جایگزین سوغاتی‌های تکراری شما باشد.

در این مقاله دوجینجا قصد داریم سوغاتی‌های لاهیجان را در دو بخش خوراکی و صنایع دستی به شما معرفی کنیم تا هنگامی که به این شهر سفر کردید، هنگام برگشت سوغاتی‌های جذابی برای اطرافیانتان بیاورید و یا اینکه برای خودتان یادگاری از عروس گیلان به همراه داشته باشید تا با نگاه به آن‌ها، خاطرات شما در گیلان تداعی شود.

سوغات خوراکی لاهیجان

جذاب‌ترین بخش هر سفر، خوراکی‌ها و اغذیه محلی آن شهر است و لاهیجان نیز در این زمینه حرفی برای گفتن دارد. کلوچه، کوکی، چای، برنج، ترشی، ماهی و نان سنتی از جمله سوغات شهر لاهیجان هستند که از دیرباز در بین تمام مردم ایران محبوبیت پیدا کرده‌اند. در ادامه به بررسی بیشتر این خوراکی‌ها می‌پردازیم.

کلوچه لاهیجان

همه ما از بچگی کلوچه‌هایی را به خاطر داریم که نام لاهیجان برجسته روی آن‌ها حک شده بود. کلوچه لاهیجان از سوغات مرسوم و پرطرفدار این شهر است، به طوری که در جاده‌های منتهی به گیلان مغازه‌های کلوچه‌فروشی به وفور یافت می‌شوند. این کلوچه در طعم‌ها و مزه‌های مختلفی مانند گردو، شکلات، موز، فندق و… عرضه می‌شود، اما طعم گردویی آن خاطره‌انگیزتر است و در گذشته فراوانی بیشتری نسبت به سایر طعم‌ها داشت. خلاصه اینکه کلوچه لاهیجان یکی از محبوب‌ترین سوغات این شهر به حساب می‌آید.

کوکی لاهیجان

کوکی از دیگر شیرینی‌های خانگی لاهیجان است که در بین گردشگران محبوبیت بالایی پیدا کرده است. در گذشته این شیرینی‌ها به صورت خانگی در میهمانی‌ها یا شیرینی‌فروشی‌ها یافت می‌شد، اما با گذشت زمان و محبوبیت آن در بین مردم، شرکت‌های شیرینی‌پزی نیز به صورت کارخانه‌ای کوکی‌های خوشمزه‌ای را روانه بازار کردند.

کوکی لاهیجان در سال‌های اخیر آنقدر محبوبیت پیدا کرده است که بسیاری از گردشگران این شیرینی را به جای کلوچه لاهیجان به عنوان سوغاتی انتخاب می‌کنند.

چایی لاهیجان

همه ما می‌دانیم که عطر و بوی چایی گیلان با سایر شهرهای ایران متفاوت است و به همین دلیل، بیشتر گردشگران هنگام بازگشت از لاهیجان، کیلو کیلو چای خشک با خود حمل می‌کنند. در واقع، چایی لاهیجان آن‌قدر محبوب است که عده‌ای از گیلانی‌هایی که در سایر شهرها زندگی می‌کنند، به بومی‌های آن شهر چای می‌فروشند و تجارت بین شهری انجام می‌دهند. بعید می‌دانم نیاز باشد یادآوری کنم که هنگام سفر به گیلان، چایی لاهیجان را به‌عنوان سوغات خریداری کنید!

برنج لاهیجان

گیلان سرسبز با شالیزارهایش نفس می‌کشد؛ برنج از دیگر سوغات معروف لاهیجان می‌باشد که با اینکه به اندازه چای و کلوچه زبان‌زد خاص و عام نیست، ولی دست‌کمی از آن‌ها ندارد. اگر قصد دارید سوغات متفاوتی از لاهیجان به خانه بیاورید، برنج لاهیجان را انتخاب کنید.

یک نوع برنج دیگر نیز در لاهیجان یافت می‌شود به نام برنج دودی! اگر به دنبال سوغاتی هستید که در خانه خودتان هم حس شمال ایران به شما دست دهد، برنج دودی با آن عطر و بوی خاصش، مناسب برای شماست.

مربا لاهیجان

یکی دیگر از سوغات شهر لاهیجان، مرباهای آن هستند. مرباهای دست‌ساز که به صبحانه‌های شما طعم زندگی می‌بخشند! اگر جزو افرادی هستید که در صبحانه خود مربا میل می‌کنید، به هیچ وجه از مربا لاهیجان غافل نشوید.

اگر قصد خرید آن را دارید، به سمت بازار سنتی لاهیجان حرکت کنید، چرا که بهترین مرباهای دست‌ساز را در آنجا خواهید یافت. البته اگر آشنایی دارید که در خانه خود به تولید این مرباهای خوشمزه مشغول است، دیگر نیازی به مراجعه به بازارهای این شهر نیست.

نان محلی لاهیجان

سوغات بعدی لاهیجان که کمتر کسی به آن توجه کرده است، نان محلی لاهیجان نام دارد. در واقع، این نان محلی یکی از خوش‌طعم‌ترین نان‌هایی است که می‌توانید مزه کنید، پس تست کردن آن را از دست ندهید. همچنین می‌توانید تعدادی نان محلی لاهیجان را به عنوان سوغات با خودتان بیاورید تا حس و حال گیلان هنوز هم همراهتان باشد. جهت خرید این نان، به نانوایی‌های محلی که در سطح شهر وجود دارند مراجعه کنید و انواع و اقسام این نان‌ها را بخرید.

ترشی لاهیجان

همه می‌دانیم که ترشی شمالی جزو بهترین ترشی‌های ایران است! به همین دلیل، گزینه بعدی که معرفی می‌کنیم، ترشی لاهیجان است. در سطح شهر، ترشی‌های زیادی هم به صورت خانگی و هم به صورت کارخانه‌ای موجود است و هر دوی آن‌ها از مزه خوبی برخوردارند. ولی اگر به عنوان خرید سوغاتی به آن نگاه می‌کنید، پیشنهاد می‌کنم ترشی‌های خانگی لاهیجان را انتخاب کنید.

ماهی لاهیجان

از دیگر سوغات خوردنی شهر لاهیجان، ماهی‌های این شهر هستند که بسیاری از افراد از بازارهای لاهیجان ماهی‌های مدنظر خود را به عنوان سوغاتی خریداری می‌کنند. در لاهیجان، تمامی ماهی‌ها تازه هستند و به همین دلیل، هیچ‌وقت طعم ماهی‌های شمال ایران را در شهر خودتان نمی‌چشید! (مگر اینکه ساکن جنوب ایران باشید).

در هنگام سفر به لاهیجان، حتماً ماهی‌های آنجا را تست کنید و یا اگر علاقه‌ای به آشپزی دارید، به عنوان سوغات شهر لاهیجان، ماهی موردنظرتان را خریداری کنید.

سوغات صنایع دستی لاهیجان

یکی از جذاب‌ترین سوغاتی‌های هر شهری، صنایع دستی آن شهر است. در گذشته، زمانی که به شمال ایران سفر می‌کردید، در جاده‌های نزدیک به شهر، در کنار مغازه‌های اغذیه‌فروشی، مغازه‌هایی را مشاهده می‌کردید که به فروش صنایع دستی مشغول بودند. متأسفانه، امروزه تعداد این مغازه‌ها بسیار کمتر شده و جای خود را به اغذیه‌فروشی‌ها داده‌اند. در ادامه به معرفی صنایع دسنی لاهیجان پرداخته‌ایم.

حصیربافی

حصیربافی به دلیل تناسب آن با آب و هوای گیلان، در بین شمالی‌ها رواج یافته است. اگر دقت کرده باشید، مغازه‌های کنار جاده‌ای کلاه‌ها یا زیراندازهای حصیری را از مغازه خود آویزان کرده‌اند. محصولاتی که توسط حصیر بافته می‌شود عبارتند از: کلاه، زیرانداز، آبکش، سبد و … که هرکدام از آن‌ها در بین گردشگران جذابیت خاص خود را دارد.

بامبو بافی

بامبوبافی نیز از هنرهای قدیمی گیلان به حساب می‌آید که از همان اوایل، محبوبیت زیادی در بین ایرانیان پیدا کرد. بامبوبافی که با استفاده از نی خیزران (نوعی گیاه) انجام می‌شود، وسایل زینتی مانند سبد، بشقاب، آویز، کلاه و… را خلق می‌کند. به عنوان خرید سوغاتی از شهر لاهیجان یا دکوری برای منزلتان، محصولاتی که توسط بامبو خلق می‌شوند می‌توانند ایده جذابی باشند.

سفالگری و ساخت گمج

اگر به ظروف سفالی علاقه دارید و به دنبال یک سوغاتی خاص می‌گردید، ظروف و کاسه‌های سفالی لاهیجان انتخابی مناسب برای شما هستند. هنرمندان و سفالگران گیلان با خلق صنایع دستی بسیار زیبایی، گردشگران را از سراسر ایران با هنر خود آشنا می‌کنند و این امکان را برای آن‌ها فراهم می‌کنند که ظروف تزئینی لاهیجان را به شهر خود ببرند.

ظرف، بشقاب، کاسه، لیوان و پیاله‌های سفالی که با نقش و نگار سنتی مزین شده‌اند، یکی از سوغات معروف لاهیجان به حساب می‌آیند. بسیاری از رستوران‌های سنتی این شهر نیز از این ظروف برای پذیرایی و سرو غذا استفاده می‌کنند.

محصولات چوبی و خراطی

لاهیجان در زمینه تولید محصولات چوبی نیز حرفی برای گفتن دارد. محصولات دست‌ساز چوبی که با طرح‌های سنتی منبت‌کاری شده‌اند و با هنر خراطی به تولید رسیده‌اند، شامل ظرف‌های پذیرایی، قندان‌های چوبی، صندوقچه‌های بزرگ و کوچک، پیاله‌های خوش طرح و سایر لوازمی هستند که از چوب ساخته شده‌اند. اگر طرفدار هنر خراطی هستید، حتماً وسایلی را که هنرمندان لاهیجان تولید کرده‌اند، نظاره کنید تا دکوراسیون منزلتان با این وسایل چوبی رنگ تازه‌ای پیدا کند.

سوغات لاهیجان را از کجا بخریم؟

سوغات شهر لاهیجان را می‌توانید از مغازه‌های کنار جاده تهیه کنید. همچنین بازار سنتی لاهیجان نیز مکانی مناسب برای تهیه این محصولات است که تمامی اقلام ذکر شده در آن موجود است. برای خرید کلوچه و کوکی نیز می‌توانید به فروشگاه‌های نادری و نوشین مراجعه کنید تا تنوع خوراکی‌های مورد نظرتان را از نزدیک ببینید.

فروشگاه‌های چای در لاهیجان مرکز خرید چای لاهیجان برای دوست‌داران چای (چای‌خورها) هستند. اما اگر به دنبال فروشگاهی هستید که تمام محصولات خوراکی و صنایع دستی را با هم داشته باشد، بازار سنتی لاهیجان و مغازه‌های بین راهی مناسب‌ترین گزینه برای شماست.

نکاتی برای خرید بهتر در لاهیجان

اینکه خوراکی یا صنایع دستی با خودتان بیاورید، کاملاً به شخصیت شما و اطرافیانتان بستگی دارد. اما اگر نظر تیم دوجینجا را بخواهید، در کنار خرید کلوچه و چایی که محبوب‌ترین سوغات لاهیجان هستند، حتماً از صنایع دستی این شهر غافل نشوید! زیرا علاوه بر زیبایی و اصالت گیلان، حمایت از هنرمندان این استان نیز محسوب می‌شود. در ضمن یادتان باشد که خوراکی‌های لاهیجان هم به صورت کارخانه‌ای و هم خانگی تولید می‌شوند. انتخاب نوع خوراکی با شماست.در کنار این سوغاتی‌ها، اگر علاقه به مطلع شدن از جاهای دیدنی لاهیجان نیز هستید، لینک مورد نظر را کلیک کنید.

کلوچه لاهیجان را از کجا بخریم؟

بازار سنتی لاهیجان، فروشگاه نادری، فروشگاه نوشین و مغازه‌های کنار جاده مناسب‌ترین گزینه‌ها هستند.

بهترین کلوچه لاهیجان کدام است؟

نادری، نوشین و شارونا از بهترین کلوچه لاهیجان هستند.

سوغات لیالستان لاهیجان کدام‌اند؟

بامبو بافی یکی از معروف‌ترین سوغات لیالستان است.

کلوچه فروشی معروف لاهیجان کدام است؟

فروشگاه‌های کلوچه نادری و کلوچه نوشین از معروف‌ترین کلوچه فروشی‌های لاهیجان هستند.

من می‌نویسم، شما تصور کنید! در دوجینجا اسکرول به اسکرول همراه شما هستیم تا با کوچه‌ها، خیابان‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها و مراکز دیدنی رشت و گیلان آشنا شوید.